Sinop'ta nükleer enerjiye hayır mitingi yapıldı

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Sinop'a nükleer santral kurulması kararını protesto etmek için Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılan mitinge yaklaşık on bin kişi katılırken, çeşitli illerden gelen nükleer karşıtları da destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu nedenle ağır bir bedel ödendiğini kaydeden Oğuz, ''Bugün yeniden okunan bu masal, biz Sinopluları ve tüm insan dostlarını bir araya getirdi. Hiçbir nükleer güç ve hiçbir nükleer gücün rüşvet gücü, politik gücü, bilim adamları, basını ve şirketleri, yaşama hakkımızı elimizden alamayacak'' dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Kemal Ulusaler de temiz ve güvenli enerji kaynaklarına ''evet'' dediklerini kaydederek, ''Bu ülke, bu halk satılık değil. Ülkenin karanlıkta kalacağını söylüyorlar. Yok böyle bir şey. Bu ülkenin suları boşa akıyor, AK Parti bakıyor. Bu santralin Sinop ve Türkiye'de kurulamasını engelleyeceğiz, izin vermeyeceğiz. Biz her zaman yanınızdayız'' diye konuştu.

Mitinge destek vermek için gelen Bayındırlık ve İskan eski bakanı Yaşar Topçu konuşmak için platforma çıktığında bir gurup tarafından protesto edildi. Konuşmasına izin vermeyen guruba ' konuşturmayacaksanız ineyim' diye seslenen Topçu nükleer santrale karşı çıkmanın doğru olduğunu söyledi. Topçu' nükleer santrale karşı çıkmak doğrudur. Biz nükleer santral değil üniversite istiyoruz" dedi. Bu sırada protestocular ' sen neden yapmadın" diyerek ıslıklarla ve megafonlarla protesto ettiler.

Mitingde CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, TMMOB Enerji Komisyon Başkanı Cengiz Göltaş, ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. İnci Gökmen ve EMO Samsun Şube Başkanı Suat Yılmaz da kısa birer konuşma yaparak mitinge destek verdi.


MİTİNG ALANI


Çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesinin katıldığı miting renkli görüntülere sahne olurken, bazı vatandaşlar da giydikleri ilginç kıyafetlerle mitingde yerlerini aldı. Mitingde katılımcılar ''Yaşadığınız kente sahip çıkın'', ''Alma Sinop'un ahını, çıkar aheste aheste'', ''Nükleer santral değil, üniversite istiyoruz'', yazılı pankart ve döviz açarken, ''Nükleer biter, rüzgar bitmez'', ''Nükleerci şirket ülkemizi terket'', "Nükleer santral istemiyoruz lan" gibi sloganlar attı.

Uğur Mumcu Meydanı'nda bazı çevreci kuruluşlarca kurulan standarda nükleer santral karşıtı broşürler dağıtıldı. Meydanda oluşturulan sahnede ise çeşitli müzik grupları şarkılarını seslendirdi. Mitingi sırasında, hazırlanan platforma 6 yaşındaki doğuştan ''hidrosefali'' (beyinde su toplanması) hastalığı bulunan Funda Bostan adlı çocuk çıkartılarak, radyasyonunun bu tür hastalıkları artıracağı ifade edildi. Çocuğun bundan sonra yapılacak eylemlerde maskot olacağı belirtildi. Öte yandan, yaklaşık 60 balıkçı teknesi açtıkları nükleer karşıtı pankartlarla mitinge denizden destek verdi.

Mitinge, Ordu, İstanbul, Zonguldak, Samsun, Ankara, Mersin, Adana,

Bursa, Kocaeli, İzmir, Trabzon. Kastamonu ve Artvin illerinden çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlyas Yılmazer, çevre belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. Miting sonrasında Sinop Tiyatro Kulübü, nükleer santral konulu kısa bir oyun sahneledi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güleri sıksık ıslıklarla protesto eden nükleer karşıtları daha sonra dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious