Sinop'ta nükleer ihalesi

Sinop'ta nükleer ihalesi.13385
  • Giriş : 09.10.2008 / 21:04:00

Nükleer santral için Sinop'ta da ihaleye çıkılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral için Sinop'ta da ihaleye çıkılacağını ve bunun için gerekli hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.
Hilmi Güler, Adana'nın Pozantı ilçesinde bir özel sektör firması tarafından yaptırılan krom zenginleştirme tesisini açtıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Güler, küresel finansal krizin Türkiye'deki enerji yatırımlarına nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "Rüzgar, su ve jeotermalde yatırımlar tabana yayıldığı için bunları kendi finansman kaynaklarımızla sürdürelebiliriz. Ama küresel finansal kriz büyük yatırımları etkiler. Şu ana kadar herhangi bir belirgin etki olmadı. Ama krizin daha başındayız. Şu anda yürütülen çalışmalara yansıyan herhangi birşey yok" diye konuştu.

Bakan Güler, "Nükleer enerji ihalesinde hayal kırıklığına mı uğradık?" biçimindeki bir soru üzerine de, "Hayır, biz bunu öngörerek ilgili yasayı hazırlamıştık. Yasayı bütün ihtimalleri gözönüne alarak hazırladık, model çalıştı" dedi.

Mersin-Akkuyu Nükleer Santrali ihalesinde teklif veren firmanın ikinci zarfının şu anda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından incelendiğini belirten Güler, "Biz o çalışmalara hiçbir şekilde karışmıyoruz, karışamayız da zaten. TAEK, nükleer santral kriterlere uygunluğuna bakacak. Uygunsa o zaman TETAŞ üçüncü zarfı açacak, buradaki süreç çok açık ve şeffaf" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*