Sinsi virüs bebeğinizi tehdit ediyor

Sinsi virüs bebeğinizi tehdit ediyor .20486
  • Giriş : 26.09.2007 / 21:26:00

Özellikle prematüre bebekleri hedef alan sinsi vürüs RSV, nezle, ateş gibi belirtilerle kendini gösteriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bebeklİk ve çocukluk döneminde alt solunum yolları enfeksiyonunun en sık görülen sebebi olan sinsi virüs RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs), Ekim-Nisan ayları arasında ortaya çıkıp; özellikle prematüre bebeklerde, kronik akciğer hastalığı, konjenital kalp hastalığı ve bağışıklık yetersizliği olanlarda ciddi risklere neden olabiliyor. Dünya Perinatal Tıp Derneği Başkanı, Prof. Dr. Xavier Carbonell - Estrany, tüm ebeveynleri ve özellikle de risk gurubunda bulunan prematüre bebeklerin anne ve babalarını, soğuk algınlığı ile sık sık karıştırılan bu sinsi virüse karşı uyardı.

TEMAS İLE BULAŞIYOR
Prof. Dr. Xavier Carbonell, 'Respiratuar Sinsiyal Virüs (RSV), çocuklarda ve yetişkinlerde solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bir virüstür. Virüsün her yerde olabilme doğası nedeniyle, 1 yaşına kadar çocukların yüzde 50'si ve 2 yaşına kadar ise hemen hemen tümü bu virüsle tanışır. RSV, bebeklerde ve çocuklarda, burun tıkanıklığı, nezle, boğaz ağrısı ve ateş gibi soğuk algınlığı belirtileri ile ortaya çıkan ve bazen de orta kulak iltihabı ile devam eden, üstü solum yolları enfeksiyonu olarak kendini gösterir. Virüsün bulaşma yöntemi insanlarla temastır. Kalabalık insan gruplarının bulunduğu yerlerde virüsü kapmak, Ekim-Nisan ayları arasında çok kolaydır. Anne babalar bebeklerini sinsi virüsten korumak için hijyen kurallarına çok dikkat etmeli ve özellikle risk gurubundakiler, aşı formundaki koruyucu ilaç için doktorlarına başvurmalılar'dedi.

NASIL ÖNLEM ALABİLİRSİNİZ?
Bebeğe dokunmadan ellerin yıkanması ve hijyene dikkat etmek.
Bebeğin sigara içilen ortamlarda bulunmasına izin vermemek.
Virüs, kullanılmış mendillerde saatlerce hayatta kalabileceğinden kullanılmış mendilleri ortadan kaldırmak.
Bebeği kalabalık yerlere götürmemek (toplu taşıma araçları, eğlence merkezleri, kreş, okul vb)
Solunum yolları enfeksiyonu şüphesi veya ateşi olan kişilerin /çocukların bebeğe temasını engellemek,
Diğer küçük çocukları bebekten uzak tutmak, evdeki diğer çocuk ve bebekler için ayrı odalar hazırlamak.
Bebeğin oyuncaklarını ve kullandığı malzemeleri sık sık yıkamak.
Bebeği öpmekten kaçınmak.
Koruyucu aşı ile ilgili doktordan bilgi almak.

Bebeklerimiz sağlıksız doğuyor
Gebelik öncesi ve gebelik sonrası 'yetersiz ve dengesiz beslenme', anne ve bebek ölümlerine yol açan birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Dünyada her yıl doğan altı bebekten biri 2500 gramın altında ve düşük doğum ağırlığı ile doğuyor. Gebelik öncesi ve gebelik dönemindeki beslenme şekli ile bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığını etkiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious