Sinyora: Tamamen safsata

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, uluslararası yardımların Hizbullah'a aktarılıcağı yönündeki iddiaları 'tamamen safsata' sözleriyle yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveç'in başkenti Stockholm, İsrail'in bir ay boyunca devam eden saldırılarından zarar gören Lübnan'ın altyapısının yeniden yapılandırılması için düzenlenen konferansa ev sahipliği yapıyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yaklaşık 50 ülke ile onlarca uluslararası kuruluşun katıldığı konferansta Lübnan'a 500 milyon dolar tutarında acil yardım sözü verilmesi bekleniyor.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İsveç Başbakanı Goeran Persson, Lübnan'a 'yalnız değilsiniz' mesajı verirken bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacak demokratik bir Lübnan ile dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı. Persson, İsrail'in uluslararası toplumun ateşkes çağrılarına rağmen saldırılara devam etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Persson, Lübnan'a ilk etapta 20 milyon dolarlık yardım yapmayı taahhüt ettiklerini açıkladı.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ise "İsrail'in son işgalinin altyapımıza ve özel mülke verdiği doğrudan zarar milyarlarca dolara ulaşıyor" dedi. Sinyora, saldırıların ülkeye uzun vadede neden olduğu dolaylı zararların ve iş kaybının da milyarlarca dolar daha kayba neden olmasının beklendiğini vurguladı. Sinyora, bu zararların karşılanması için uluslararası desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade etti. İsrail'in hava ve deniz ablukasını kaldırması gerektiğini ifade eden Lübnan Başbakanı, aksi halde bu konferansta ele alınan yeniden yapılandırma sürecinin ciddi biçimde sekteye uğrayacağını söyledi. Fuad Sinyora, Ortadoğu barışı için sorunun köklerine inilmesi gerektiğini, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu konuda öncü rolü oynaması gerektiğini ifade ederek, "İsrail, Filistin devletini tanımalı ve işgal ettiği tüm Arap topraklarından çekilmelidir" şeklinde konuştu.

Uluslararası yardımların şeffaf bir şekilde harcanacağını taahhüt eden Fuad Sinyora, paranın Hizbullah'ın eline geçeceği yönündeki iddiaları ise "tamamen safsata" ifadeleriyle yalanladı. Sinyora, "Yardımlar, hükümete bağlı kuruluşlar tarafından ihtiyaç içindeki insanlara doğrudan ulaştırılacaktır. Hiçbir şekilde aracı kullanılmayacaktır" dedi.

Konferansa Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Üzümcü katılıyor.

Stockholm'de taahhüt edilecek yardım, İsrail uçaklarından atılan fakat patlamayan misket bombalarının imha edilmesi, yıkılan evlerin yeniden inşası ve vurulan yolların yapılması gibi acil ihtiyaçlar için kullanılacak. Söz konusu yardımla evleri yıkılan 30 bin aile geçici olarak prefabrik evlere yerleştirilebilecek. Lübnan hükümeti, İsrail'in vurduğu Ciyye elektrik santralinin işler hale getirilmesi, su pompalama istasyonlarının tamiri ve geçici köprülerin inşası için de acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Ciyye santralinin vurulmasından sonra Akdeniz'e yayılan 15 bin tona yakın petrolün temizlennmesi için ise 52 milyon dolar harcanması gerekiyor. İsrail'in 5 hafta süren saldırılarında Lübnan'ın altyapısının 3.6 milyar dolarlık zarar gördüğü tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği, İsrail saldırılarının başlamasından bu yana Lübnan'a 100 milyon euro, Suudi Arabistan 500 milyon dolar, Kuveyt 300 milyon dolar, ABD ise 230 milyon dolar tutarında yardım yapacağını duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Lübnan'ı hedef alan saldırılar nedeniyle 300 bin kişinin hâlâ evsiz olduğunu açıklamıştı. İsrail saldırıları nedeniyle 1 milyon Lübnanlı evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Stockholm'de yarın ise Filistin'e yardım konferansı toplanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious