Sinyora'dan Nasrallah'a teşekkür

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

Lübnan Başbakanı Sinyora, İsrail'e karşı savaşan Hizbullah'a Lübnan için yaptığı fedakârlıklardan dolayı teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sinyora, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın Lübnan hükümetinin emrindeki güçler, İsrail'e karşı kullanabileceği yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak "Seyit'e (Nasrallah) yaptıkları için teşekkür ederim," dedi.

İsrail saldırıları başlamadan önce Suriye karşıtı cephede yer alan Sinyora, Hizbullah ile sorunlar yaşıyordu. Fakat, İsrail saldırıları iki tarafın bir araya gelmesini sağladı.

SİNYORA BM'Yİ ATEŞKES İLAN ETMEYE ÇAĞIRDI

Fuad Sinyora, Kana köyünden 55 sivilin öldürüldüğü İsrail saldırısının ardından, BM Güvenlik Konseyi'nden ateşkes çağrısı yapmasını istedi.

Ülkedeki yabancı büyükelçileri toplayan Sinyora, kendisini arayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a "şu an acil ateşkesten başka bir şeyin" zamanı olmadığını ifade etti.

Lübnan Başbakanı, Kana katliamında sonra yaptığı açıklamada acil ateşkes istemiş ve ateşkes olmadan Rice'ın Beyrut'a gelmesini istemediklerini bildirmişti. Rice da bunun üzerine Lübnan ziyaretini iptal etmişti.

Lübnan'ın güneyindeki Kana köyünde 55'den fazla sivilin İsrail ordusu tarafından hunharca katledilmesi Beyrut'ta şiddetli tepkiye yol açmış binlerce Beyrutlu sokaklara dökülerek "ABD'ye ölüm" sloganları atılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious