Sion'dan Galatasaray önlemi!

Sion'dan Galatasaray önlemi! .11505
  • Giriş : 01.10.2007 / 10:28:00

Galatasaray'ın UEFA Kupası 1. tur rövanş maçında konuk edeceği FC Sion 10 korumu ile gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Galatasaray’ın önümüzdeki perşembe günü UEFA Kupası 1. tur rövanş maçında konuk edeceği FC Sion’da inanılmaz bir paranoyak hava hüküm sürüyor. İsviçre ekibinin başkanı Christian Constantin, sarı kırmızılıların turu geçmek için her türlü pisliğe başvuracağını, ancak kendilerinin de buna karşı önlemler aldıklarını söyledi.

İsviçre’nin saygın gazetelerinden Le Matin’e konuşan başkan Constantin, geçmiş yıllarda oynanan Galatasaray-Neuchatel Xamax ve Türkiye-İsviçre maçlarında yaşanan olaylara dikkat çekerek, "Biz milli takımımıza İstanbul’da neler yapıldığını unutmuş değiliz. Neuchatel’in yıllar önce Ali Sami Yen Stadı’nda yaşadıklarını da unutmadık. Bizi İstanbul’da ne gibi zorlukların beklediğini gayet iyi biliyoruz. Daha kura çekiminde Galatasaray ile eşleştiğimiz de Galatasaraylılar’ın bize aşağılayıcı gözle baktıklarını gördük" dedi.

10 koruma ile gelecekler

DHA'dan Zafer Atamer'in haberine göre; Galatasaray’ın turu atlamak için her türlü organize hareketi yapacağını öne süren FC Sion Başkanı Christian Constantin, sözlerine şöyle devam etti: "Ben saf birisi değilim. Türkiye’de karşılaşabileceğimiz olaylar için önlemlerimi aldım. 10 kişilik özel koruma ekibi tuttum. Korumalar İstanbul’da her an yanımızda olacak. Havalimanında gümrük işlemlerinde sorun yaşamamak için İsviçre Büyükelçiliği ile şimdiden temas kurduk. Bizim bu tutumumuzu paranoya olarak değerlendirenler çıkabilir. Ama kesinlikle öyle değil. Daha önce yaşanan olaylar bu şüphelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyuyor. Şunu da açıkça söylemek isterim ki, şayet oyuncularıma sahada herhangi bir şey atılırsa hiç tereddüt etmeden takımı sahadan çekerim. Bunda son derece kararlıyım" dedi.

Constantin, Galatasaray maçı için aldıkları diğer tedbirleri şöyle sıraladı:

Gaz dedektörü ile kontrol

1 Zehirlenme olasılığına karşı İsviçre’den gaz dedektörü getirilecek. Dedektörlerle maçtan önce soyunma odasında gaz kontrolü yapılacak.

Yiyecekler İsviçre’den

2 Yine zehirlenme olasılığı göz önünde bulundurularak FC Sion’un bütün yiyecek ve içecekleri İsviçre’den getirilecek. Futbolcular otelde su dahi içmeyecek.

Özel aşçı getirilecek

3 FC Sion kafilesinin yemeklerini İsviçre’den getirilecek özel aşçı pişirecek. Otel restaurantının hazırladığı hiçbir şey tüketilmeyecek.

Otelin iki katı kapatılacak

4 İsviçre ekibinin İstanbul’da konaklayacağı otelin en üst iki katındaki tüm odalar tamamen FC Sion takımına ait olacak. Bu katlara yabancıların girmesine izin verilmeyecek.

UEFA’ya, "Bizi koruyun" denildi

5 UEFA ile temas kurularak, geçmiş yıllardaki Galatasaray-Neuchatel Xamax ve Türkiye-İsviçre maçlarında çıkan olaylar hatırlatılıp özel önlem alınması istendi.

Olay çıkarsa çekilecekler

6 FC Sion takımı sahaya taş, çakmak, meşale gibi yabancı maddeler atıldığı taktirde hiç tereddüt etmeden sahadan çekilecek.

NELER OLMUŞTU?

G.Saray, 9 Kasım 1988’de Ali Sami Yen Stadı’nda oynanan karşılaşmada Neuchatel’i 5-0 yendi. Ancak, maç sırasında yardımcı hakem Jean Desseart’a ve yedek futbolcularına bozuk para atılmasını bahane eden İsviçre ekibi, UEFA’ya başvurdu. 16 Kasım 2005’te Şükrü Saracoğlu Stadı’nda yapılan Türkiye-İsviçre A milli maçından futbolcularımızdan Alpay Özalan, Emre Belözoğlu ve antrenör Mehmet Özdilek, rakiplerine saldırdı. İsviçreliler de sert karşılık verince iki takımın oyuncuları arasında soyunma odası koridorunda kavga çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious