Sır cihaz nerede?

Sır cihaz nerede?.46752
  • Giriş : 04.12.2007 / 09:50:00
  • Güncelleme : 04.12.2007 / 16:35:33

Prof. Engin Arık'ın üzerinde çalıştığı bir cihazı Isparta'ya götürdüğü ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uçak kazasında can veren Prof. Engin Arık'ın üzerinde çalıştığı bir cihazla ilgili olarak uçaktan bir meslektaşına elektronik posta gönderdiği, hatta beraberinde Isparta'ya götürdüğü ortaya çıktı. Şimdi cihazın ne olduğu sorusu gündeme geldi.

Türkiye'yi yasa boğan Isparta'daki uçak kazasında ölen Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Engin Arık'ın cenaze törenine, Fransa'dan gelen kardeşi Erinç Atagür de katıldı. Gözüyaşlı Atagür, Prof. Arık'ın çalışmalarıyla ilgili olarak ilginç açıklamalarda bulundu:

MESAJI UÇAKTAN NASIL ATTI
"Ablamla kazadan 2 gün önce konuştum. Bir cihaz üzerinde çalışıyordu. Ama çalışmadığından yakınmıştı. Cihazı Isparta'ya götüreceğini, cihazdaki sorunu anlatmak için toplantıda bir nükleer fizikçiyle konuşacağını söylemişti. Kaza sonrasında görüştüğüm fizikçi, ablamın uçaktan kendisine elektronik posta gönderdiğini söyledi. Ama içeriği hakkında bilgim yok." Prof. Engin Arık'ın mail atmak için uçakta internet bağlantısını nasıl sağladığı henüz bilinmezken Erinç Atagür, ablasıyla ilgili olarak “Engin dünyalar tatlısı bir insandı. Bugüne kadar herhangi bir tehdit aldığını duymadım" dedi.

MESLEKTAŞLARI HABERSİZ
Ablasının resmine sarılarak ağlayan Atagür, "Ablam yıllarca meme kanseriyle mücadele edip hastalığı yenmişti. Beni Türkiye'ye çağırmıştı, ancak gelemedim" dedi. Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü'nde (CERN) Prof. Dr. Engin Arık'la birlikte çalışan Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsen Önengüt, Arık'ın Isparta'ya götürdüğü cihazla ilgili kendisine bilgi vermediğini belirtti. Prof. Önengüt, "CERN'deki çalışmalarda birlikte hareket ediyorduk. Ama Isparta'ya götürdüğü cihaz konusunda hiç konuşmadık" dedi.

CERN PROJESİNİN AMACI
Prof. Arık'ın da çalıştığı CERN projesinde, laboratuvar şartlarında anti-madde elde edilmeye çalışılıyor. Bazı bilim adamları, madde ile anti- maddenin çarpıştırılmasıyla ortaya çıkacak muazzam enerjiden, ileride çok uzun mesafeli uzay yolculuklarında yararlanılabileceğini düşünüyor.

EŞE SON BAKIŞ
Isparta'daki uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık ve araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan için Boğaziçi Üniversitesi'nde tören düzenlendi. Törene Prof. Arık'ın kocası Prof. Dr. Metin Arık, kızı Yasemin ve oğlu Yavuz Arık, kız kardeşi Erinç Atagür ve ailevi nedenlerden dolayı aynı uçağa binmekten son anda vazgeçen Doç. Dr. Serkan Ali Çetin katıldı. Önceki gün Mersin'de toprağa verilen yüksek lisans öğrencisi Engin Abat'ın akrabası olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da Boğaziçi'ndeki törende yer aldı. Prof. Arık, Edirnekapı Mezarlığı'nda, İzgen Berkol Doğan Ümraniye Kocatepe Mezarlığı'nda toprağa verildi. Kazada ölen Dr. Alp Tezcan için ise Manisa Akhisar'da cenaze töreni düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious