'Sır' dizilerine ceza geliyor

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

RTÜK, kamuoyunda doğan tepki ve beğenilerin Üst Kurulca takip edildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üst Kurul, "sır dizileri" konusunda Diyanet'in "bir kısmının değerlerimizi ön plana çıkarıcı ve doğruya yönlendirici nitelikte faydalı yayınlar ancak bazı yapımlarda akıl ve mantık dışılık, yanlış kader anlayışı, kolaycılık, ilahi adaletle bağdaşmayan suç ve ceza dengesizliği görülyor. Bunlar da izleyicilerin dinimizi yanlış anlamasına ve algılamasına sebep olabilir" yönünde görüş bildirdiğini belirterek, uzmanlar tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda, sözü edilen programlar nedeniyle yayın kuruluşları nezdinde müeyyideler uygulanmasına karar verildiğini kaydetti.

RTÜK'ten yapılan açıklamada, RTÜK'ün radyo ve televizyon yayınlarını düzenlemek ve denetlemekle görevli olduğu belirtilerek, radyo ve televizyon yayınları ile ilgili olarak kamuoyunda doğan tepki, beğeni ve hassasiyetlerin Üst Kurulca sürekli olarak takip edildiği anımsatıldı.

Üst Kurul'un bütün programları ancak yayınlandıktan sonra denetlediğine işaret edilen açıklamada, “Üst Kurulun programları yayından önce denetleme yetkisi olmadığı gibi, bazı basın ve yayın organlarında ifade edilenin aksine programları yayından kaldırma yetkisi de bulunmamaktadır" denildi. Açıklamada, radyo ve televizyon yayınlarının yasa hükümlerine uygun yapılması konusunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kadar yayın kuruluşlarının da sorumlu olduğu kaydedilerek, Üst Kurul'un yayın kuruluşlarıyla olan diyaloğu çerçevesinde, çeşitli programlarla ilgili olarak yayıncılarla görüşmeler yaptığı, değerlendirmelerde bulunduğu ifade edildi. Açıklamada, bu görüşmeler ve değerlendirmelerin sadece, sorunların karşılıklı görüşülüp tartışılmasına ve ortak çözümler geliştirilmesine hizmet ettiği bildirildi.

Açıklama şöyle:

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yayın içerikleriyle ilgili değerlendirmelerini yaparken Üst Kurul uzmanlarının raporlarının yanı sıra alanında uzman kuruluşların görüşlerine de zaman zaman başvurmaktadır. Üst Kurul Sağlık Bakanlığından, Mücadele Sporları Federasyonu Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanlığından, İçişleri Bakanlığına ve üniversitelere kadar çeşitli kuruluşlardan görüş istemiş ve almıştır. Geçtiğimiz yıl içerisinde Üst Kurulun görüş sorduğu kurumlar arasında, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Mücadele Sporları Federasyonu Başkanlığı da bulunmaktadır. Üst Kurul, bu kuruluşlardan insan sağlığını ilgilendiren reklamlarla çocuklara yönelik bazı gıda maddelerinin reklamları, televizyonda yayınlanan spor turnuvaları ve şiddet içerikli programların çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili olarak görüş istemiştir. Kamuoyunda sır dizileri olarak bilinen programlarla ilgili olarak da, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı aracılığıyla bir vatandaşımızın şikayetinin kurumumuza iletilmesi üzerine konu Üst Kurulca incelemeye alınmıştır. İnceleme kapsamında, anılan programlarda dini temalar işlenmesi nedeniyle Anayasal bir kamu kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığından 7 Mart 2006 tarihli bir yazıyla görüş istenmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kurumumuza gönderilen 29 Mart 2006 tarihli cevabi yazıda, televizyon yayınlarının insanların düşünce ve davranışları üzerinde etkili olduğu, bu nedenle yayınların insanları iyiye, güzele ve doğruya yönlendirici nitelikte olması gerektiği belirtilerek, 'sır dizileri'nin bir kısmının değerlerimizi ön plana çıkarıcı ve doğruya yönlendirici nitelikte faydalı yayınlar olduğu belirtilmekle birlikte, bazı yapımlarda akıl ve mantık dışılık, yanlış kader anlayışı, kolaycılık, ilahi adaletle bağdaşmayan suç ve ceza dengesizliği görüldüğü, bunların da izleyicilerin dinimizi yanlış anlamasına ve algılamasına sebep olabileceğine dikkat çekilmiştir. Bu bağlamda, anılan programların ilahiyatçı uzmanların danışmanlığında hazırlanmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığının görüşü de ilgili birimimiz tarafından değerlendirmeye alınmış, uzmanlar tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda, sözü edilen programlar nedeniyle yayın kuruluşları nezdinde müeyyideler uygulanmasına Üst Kurulca karar verilmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious