Sır gibi saklanan proje!

  • Giriş : 16.11.2007 / 11:15:00

Rant çevreleri harekete geçmesin diye 6 otoyol ve 3 köprünün güzergahı saklanıyor..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Marmara Bölgesi'ne yapılacak 6 otoyol ve 3 köprünün güzergahı ranta dönüşmemesi için sır gibi saklanıyor. Boğaza yapılacak 3. köprü için de farklı bir formül gündemde..

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Marmara Bölgesi ile Trakya'da yapımı planlanan 6 otoyol ve 3 köprünün en önemli projesi olarak bilinen İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü inşaatı rant çevrelerinin harekete geçmesini önlemek için sır gibi saklanıyor. Boğaz'ın kuzeyine yapılması beklenen köprü için Sarıyer-Anadolu Kavağı öne çıkıyor. 2004 yılından beri yapımı planlanan köprü ile ilgili olarak daha öncede Çubuklu-Yeniköy, Beykoz- Kireçburnu, Yuşatepesi-Rumelikavağı ve Arnavutköy-Vaniköy güzergâhları tartışmaya açılmıştı.

YAPILAŞMA OLMAMALI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi danışmanlarının Başkan Kadir Topbaş'ın İstanbul'un su havzaları ve yeşil alanlarının üzerinden viyadüklerle geçirilmesi beklenen 3. köprü projesinde, yeni yapılaşmayı istemediğini ve köprü çıkışlarından İstanbul'a bağlantı yolları verilmemesini istediğini Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine ilettiği belirtildi.

Topbaş'ın bu istemiyle ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı yetkilileriyle görüş birliğine vardığı ifade edildi. Yani 3. köprü İstanbul'a uğramadan geçecek. Uluslararası yol şeklinde düşünülen ve İstanbul trafiğine girmeden ağır vasıtaların transit geçiş yapmasını hedefleyen proje Kuzey Marmara Otoyolu adı altında Adapazarı'ndan başlayarak Tekirdağ Kınalı'ya bağlanacak. Projede 3. köprünün yanı sıra İznik Körfezi'ne ve Çanakkale Boğazı'na yapılacak köprülerle Marmara aksı tamamlanmış olacak.

1.2 milyar dolara mal olması planlanıyor

2004 yılında ilk kez gündeme gelen ve 1.2 milyar dolara mal olması planlanan 3. köprü 1030 metre uzunluğu ile iki yakayı birbirine bağlayacak. Köprü için orman arazilerinin dışında kalan alanlarda kamulaştırma yapılması düşünülürken gidiş-geliş altı şerit halindeki köprünün çevre yollarıyla uzunluğu 50 kilometreyi bulacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın istemiyle, üçüncü köprünün İstanbul'a uğramadan geçmesi planlanıyor.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious