Sır protokol ve 2. golf skandalı

Sır protokol ve 2. golf skandalı.18560
  • Giriş : 14.10.2008 / 19:15:00
  • Güncelleme : 14.10.2008 / 18:50:05

280 dönümlük, katrilyonlarca liralık askerî arazi, sadece 260 üyesi bulunan golf kulübüne emanet.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Harp Akademileri Komutanlığı'nın İstanbul Maslak'ta bulunan arazisinin 280 dönümlük bölümünün Özel İstanbul Golf Kulübü tarafından kullanıldığı belirlendi. Golf Kulübü Başkanı, milyar dolarlarla değer biçilen arazi için Milli Savunma Bakanlığı'na ne kadar kira verdiklerini ise açıklayamadı.

Türkiye'nin en büyük zenginlerinin üyesi olduğu İstanbul Golf Kulübü'nün kamu arazisi olan Harp Akademileri Komutanlığı'na tahsisli araziyi “babalarının çiftliği” gibi kullanmaları tepkilere sebep oldu.
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un da aralarında bulunduğu Türkiye'nin birçok ünlü zengininin golf oynadığı İstanbul Golf Kulübü, Maslak'taki Harp Akademileri Komutanlığı'nın içindeki alanda faaliyet gösteriyor. Kapısında sürekli silahlı askerler bekleyen ve Harp Akademileri'nin nizamiyesinden giriş yapılabilen İstanbul Golf Kulübü, Milli Savunma Bakanlığı'na ait 280 dönüm arazide, 9 delikli golf sahası işletiyor. Hepsi birbirinden zengin 260 üyesi olan kulübün içinde bulunduğu Harp Akademileri'nin komutanı ise kamuoyunun son bir haftadır yakından tanıdığı bir isim. Bu isim, Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu ile Aktütün'de 17 şehit verdiğimiz olayın ardından golf oynamaya devam ettiği için tepki çeken Harp Akademileri Komutanı Hasan Aksay.

Harp Akademileri Komutanlığı'na ait 280 dönümlük çok kıymetli araziye İstanbul Golf Kulübü tarafından ne kadar kira ödendiğini araştırmaya koyulan muhabirlerimiz ilginç bir tavırla karşılaştı. İstanbul Golf Kulübü Başkanı Selim Egeli çelişkili açıklamalar yaparak bilgi vermeyeceğini söyledi. Harp Akademileri'ne ait olan arazi üzerindeki saha için bir protokol yaptıklarını söyleyen Egeli, protokolün Milli Savunma Bakanlığı ile mi, yoksa Genelkurmay Başkanlığı ile mi yapıldığından bile habersizdi.

Kira konusunu Genelkurmay'dan öğrenebileceğimizi ısrarla tekrarlayan Egeli, her iki yılda bir yenilenen protokolün sır olduğunu ileri sürdü ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden bilgi alınabileceği konusunda ısrarcı oldu. Sahanın padişah fetvası (!) ile kendilerine tahsis edildiğini de iddia eden Egeli, “Benim yetkim, salahiyetim Genelkurmay ile yapmış olduğumuz antlaşmayı size söylemeye uygun değil” dedi. Egeli, üst düzey askeri yetkililerin kulübe gelerek ücretsiz golf oynayabildiklerini söyledi. Zaten turnuva kayıtları da, Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu ve Harp Akademileri Komutanı Hasan Aksay'ın bayram öncesi 22 Eylül günü söz konusu sahada bir turnuvaya katıldıklarını ortaya koyuyordu.

Golf Kulübü Müdürü İnci Bulcan da Selim Egeli ile aynı tutumu takındı ve kaç para kira ödendiğini yazılı olarak soran muhabirlerimize, “Konu ile ilgili bütün bilgileri Milli Savunma Bakanlığı'ndan alabilirsiniz” diye yazılı cevap verdi. Selim Egeli, kulübün gelirleri ile ilgili şunları söyledi: “Kulübün 260 üyesi var. 260 üyeden senelik 1250 ytl para alınır ve onların içinden biz bütçe yaparız. Çalışanlarımızın ücretlerini öderiz, kiramızı öderiz ve masraflarımızı da çıkarttıktan sonra çok cüzi bir şey artar ve artırdığımız o para ve sponsorluk yaptığımız turnuvalardan elde ettiğimiz gelirler ile birlikte de alt yapı için yapmamız gereken yeni yatırımları finanse ederiz.”
Milli Savunma Bakanlığı ise kira ödenip ödenmediği ile ilgili yazılı sorularımızı cevaplamaktan kaçındı.

İETT ARAZİSİ BİRİM FİYATI ÜZERİNDEN 7 MİLYAR YTL EDİYOR

Bilindiği gibi Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş, sözkonusu golf sahasına çok yakın bir bölgedeki 46 dönümlük İETT arazisine 1,1 milyar YTL ödeyerek sahip olmuştu. Bu rakam göz önüne alındığında İstanbul Golf Kulübü'nün kullandığı Harp Akademileri Komutanlığı'na ait arazinin değeri 7 milyar YTL olarak hesaplanıyor.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*