Sıra Dünya Kupası'nda

Sıra Dünya Kupası'nda.12992
  • Giriş : 25.11.2007 / 08:56:00

Türkiye'nin 2. torbadan katılacağı kura çekimi bugün yapılacak. İşte kura çekimine ilişkin detaylar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 2010 yılında düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’nın Avrupa Elemeleri kura çekimi bugün Durban kentinde yapılacak. Kura çekiminde, Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) başkanvekili Affan Keçeci, yönetim kurulu üyesi Metehan Berktaş, genel sekreter Lutfi Arıboğan ve genel sekreter vekili Metin Kazancıoğlu temsil edecek. Kura çekimi 17.00’de başlayacak ve TRT’den naklen yayınlanacak. Türkiye kura çekimine 2. torbadan katılacak. Toplam 9 grupta oynanacak eleme karşılaşmaları sonrasında, gruplarında ilk sırayı alacak takımlar doğrudan finallere gidecek.

EYVAH BU KEZ PLAY-OFF VAR

Gruplarda en iyi puan ve averaja sahip 2. sıradaki 8 takım ise Play-Off mücadelesi verecek. Play-Off maçları sonrasında 4 takım daha finallere katılmaya hak kazanacak. 2010 Dünya Kupası Finalleri Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, 11 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında organize edilecek. Karşılaşmalar, 9 ayrı şehirdeki toplam 10 statta oynanacak. Afrika’dan ev sahibi Güney Afrika ile birlikte 6, Kuzey-Orta Amerika ve Karayipler’den 3, Asya’dan 4, Güney Amerika’dan 4 ve Avrupa’dan 13 ülke finallere katılacak. Diğer 2 ülke ise baraj maçları sonunda belli olacak. Baraj maçlarında ise Asya 5.’si ile Okyanusya 1.’si karşılaşırken, Güney Amerika 5.’si ile Kuzey-Orta Amerika ve Karayipler 4.’sü karşılaşacak.


2010’dan notlar

Gelmiş geçmiş en büyük katılım 2010 Dünya Kupası’nda gerçekleşecek. 800 günü aşacak olan elemelerde 169 ülkeden sadece 31’i finallere kalabilecek. Son şampiyon İtalya’nın da unvanını korumak için finallere kalmayı başarması lazım.

Afrika elemeleri 3 aşamalı olacak. 48 ülke 12 gruba bölünecek ve ikinci aşama başlayacak. Grup birincileri ve 8 en iyi ikinci son aşamaya kalmaya hak kazanacak. Bu son aşamada da 20 takım 5 gruba bölünecek. Sadece grup birincileri Dünya Kupası finallerine gitmeye hak kazanacak.

Asya’da da beş aşama var. 21 ülke elenmiş durumda. Asya’nın geride kalan 20 ülkesi 5 gruba bölünecek. İlk ikiler dördüncü aşamaya kalmaya hak kazanacak ve burada da iki gruba bölünecekler. İki grup liderleri ve ikincileri finallere katılmaya hak kazanacak.


170 ülkede naklen

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke tarafından yürütülecek olan kurada dünyaca ünlü Futbol isimleri Kaizer Motaung, Jomo Sono, Lucas Radebe, Ali Daei, George Weah, Abedi Pele, Kasey Keller, Marcel Desailly ve FIFA asistanları görev alacak. Kuraya katılacak canlı yayın ekipleri tam 170 ayrı ülkeden gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious