Sıra Kırgızistan ve Özbekistan'da

Sıra Kırgızistan ve Özbekistan'da.10781
  • Giriş : 03.02.2008 / 13:16:00

Gül'ün Orta Asya seferinde sıra Kırgızistan ve Özbekistan'da.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle gözle görülür bir gelişme yaşanan Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile ilişkiler, 2008 yılında ivme kazanacak.

Cumhurbaşkanı Gül'ün himayesinde, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) tarafından ilişkilerin geliştirilmesi için geniş katılımlı bir yarışma düzenlenecek. Cumhurbaşkanı, Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden Kırgızistan ve Özbekistan'a da 'en kısa zaman içinde' ziyarette bulunacak. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov'un da yılın ilk yarısında Türkiye'ye bir resmî ziyarette bulunması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Gül, bu ülkelerle ilişkilerde kültürel ve eğitim alanında Türkiye'nin yaptığı çalışmaların önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin ve yönetim kurulu üyelerini önceki gün Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Edinilen bilgilere göre, basına kapalı görüşmede, Türk dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu. TÜRKSAV Başkanı Akengin, Türk cumhuriyetleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bir yarışma düzenlemek istediklerini aktardı ve Cumhurbaşkanı Gül'den bunun 'himayelerinde' yapılmasını istedi. TÜRKSAV, Türk dünyasının geleceğine ilişkin stratejilerini ortaya koyacak eserler arasında bir yarışma düzenleyecek ve dereceye gireceklere ödül verilecek. Abdullah Gül, söz konusu eserlerin değerlendirileceği jürinin bütün Türk dünyasını temsil etmesi gerektiğine dikkat çekti. TÜRKSAV heyeti, bunu dikkate alacağını Cumhurbaşkanı'na iletti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, göreve gelmesinin hemen ardından gerçekleştirdiği Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan seyahatlerini anlattı. Gül, söz konusu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi için 'protokol ilişkisinin ötesine geçilmesi' gerektiğini anlattı. Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı'nın Türkmenistan ziyareti, Ankara'daki beklentilerin de ötesinde çok sıcak bir havada gerçekleşmiş, Türkmenistan'ın geçen sene işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Abdullah Gül'e, "Çok insan tanıdım, çok insan gördüm; fakat senin gibi iyi huylu, dürüst, samimi bir insana rastlamadım." sözleriyle iltifat etmişti.

TÜRKSAV Başkanı Akengin, Türk dünyası kültürü arasında Özbekistan'ın 'merkezî' bir yeri olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, "yakın" bir zamanda bu ülkeye ziyarette bulunacağını söyledi. Özbekistan ile Türkiye arasında birtakım sorunların bulunduğu; ancak bunların aşılabileceği de görüşmede ele alındı. İki ülke arasındaki sorunların yansımasına bir örnek olarak, Özbekistan, 2006 yılı Kasım ayında yapılan Türk Dünyası Liderler Zirvesi'ne hiçbir temsilci göndermemişti. TÜRKSAV heyeti, Türkiye ile Orta Asya ülkeleri arasında 'kültürel bağlar'ın önemine ve bu alanda yapılanlara işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül de, 'eğitim' alanında yapılan çalışmaları bunlara ekledi.

'Türk dünyasına ilişkin yayınları masa altından okurdum'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) heyeti ile yaptığı görüşmede, kendi çocukluk ve gençlik dönemine ilişkin hatıralarını da aktardı. Gül, ilkokul ve ortaokulda, Türk dünyası ile ilgili yayınları "masa altından okuduğunu" anlattı. TÜRKSAV, 1996 yılında bir grup yazar, sanatçı ve akademisyen tarafından kuruldu. Yönetim kurulu başkanlığını Yahya Akengin'in yaptığı vakfın onur kurulu başkanı, tanınmış Kırgız yazar Cengiz Aytmatov.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious