Sıra Kıvrıkoğlu ve Mehmet Ağar'da mı?

Sıra Kıvrıkoğlu ve Mehmet Ağar'da mı?.17967
  • Giriş : 05.02.2009 / 22:00:00
  • Güncelleme : 05.02.2009 / 22:14:06

Ergenekon davasının ifade veren sanık Hayrettin Ertekin bundan sonraki operasyonlar için ilginç isimler verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon davasının öğleden sonraki oturumunda sanık Hayrettin Ertekin'in çapraz sorgusu gerçekleştirildi. Ertekin, dinlemeye takılan telefon konuşmalarında sanıklar Kemal Kerinçsiz ve Veli Küçük için sarf ettiği sözlerden dolayı pişman olduğunu belirterek özür diledi. Ertekin önemli iddialarda bulunarak bundan sonraki operasyonlarda İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Mehmet Ağar, Korkut Eken gibi isimlerin gözaltına alınacağını iddia etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında savunmasını tamamlamasının ardından Hayrettin Ertekin'in çapraz sorgusu yapıldı. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Ertekin'e "Yaptığınız bir telefon konuşmasında Kemal Kerinçsiz'in akıllı bir kişi olmadığını, bir örgüt üyesi değil, olsa olsa mafya olabileceğini söylüyorsunuz. Bu konuyu açıklar mısınız?" diye sordu.

Bu konuşmanın Ergenekon soruşturmasını yapan Emniyet Amiri Yıldırım bey ile yaptığı bir görüşme olduğunu belirten Ertekin, "Kemal bey hakkında bunu söylemişsem densizlik etmişim. Özür diliyorum." dedi. Ertekin, yaptığı başka bir telefon konuşmasında da Veli Küçük hakkında "Kafayı yemiş. Paşalar onu uyardı ama dinlemedi" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Küçük ile irtibatının bulunmadığını sözleri nedeniyle de "Telefonda kastımı aşan bir konuşma olmuş. Özür diliyorum." diye konuştu.

Muzaffer Tekin'in illegal işler yaptığına ilişkin konuşmasının hatırlatılması üzerine Ertekin, "İddia makamına mı cevap vereyim, arkadan gelen sorulara mı? Ben bugüne kadar sabırla dinledim" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Şengün, "Haklısınız, koskoca insanlar, oturdukları yerden müdahale edilmeyeceğini bilmeliler." dedi. Daha sonra Ertekin, "Muzaffer Tekin, silahlı kuvvetlerden şerefiyle emekli olmuş bir subaydır. Böyle bir kasıt kesinlikle olamaz. Ben illegal derken isminin Danıştay olayında geçmesini kastettim. Böyle diyorsanız yanlış yazmışsınız." dedi.

-"KURTLAR KONSEYİ DOSYASI OĞLUMUN"-

İncelenen bilgisayarında "Kurtlar konseyi ve reis" isimli fotoğrafların hatırlatılması üzerine Ertekin, bilgisayarın kendisine ait olmadığını söyledi. İncelenen bilgisayarın oğluna ait olduğunu belirten Ertekin, "Genç bir çocuk. Kurtlar vadisinin etkisi altında kalmış olabilir. Sedat Peker'in fotoğrafının çıkması da normal birşey. Ancak benimle birlikte fotoğrafı yoktur. Varsa çıkartın herkese göstereyim. Kaldı ki onunla fotoğraf çektirmenin nesi var. İsterse şu an birlikte fotoğraf çektirebilirim." diye konuştu.

Savcı Pekgüzel'in, "İhtilal yapılmasını isteyen arkadaşınızla yaptığınız bir görüşmede 'Bizim grubun bir muhtıra çalışması var' diyorsunuz. Bu muhtıra çalışması nedir? Bu grup nedir?" diye sordu. Ertekin ise Business Channel'da bir "Think thank" grupları olduğunu belirterek, "Başbakana ya da herhangi bir bakana sert haber yapılır. Bu haberler ihtar niteliğindedir, muhtıra olarak düşünülmesin. Sizin anladığınız şekilde değil. Emekli subaylarla ihtilal olmaz zaten. O dönemler geride kaldı. Bir darbeden bahsediliyorsa karşısında ilk duracak kişi benim." dedi.

Pekgüzel, "Yaptığınız bir görüşmede televizyonu psikolojik harp amacıyla aldığınızı söylüyorsunuz. Ancak birşey yapamadığınızdan bahsediyorsunuz. Psikolojik harekattan kastınız nedir? Kime karşı yapacaktınız?" diye sordu. Ertekin bu soru üzerine "PKK'ya karşı bir psikolojik harekattan bahsediyorum. Bu konuyu Kıvrıkoğlu ve Büyükanıt ile konuştum. Medyanın bu konuda yanlarında yer almadığından şikayetçi oldular. Ben de kendi televizyonumu kastederek 'Buyur size televizyon' dedim. Ne söylemek isterlerse söylesinler dedim." şeklinde konuştu.

-TANKLAR DARBE İÇİN DEĞİL PKK İÇİN-

Savcı Pekgüzel, Ertekin'e yaptığı bir telefon görüşmesinde, "Konuşmanızda 'Onlar sahte Ergenekon. Biz gerçek Ergenekon'uz. Yakında tankların yürüdüğünü göreceksiniz' diyorsunuz. Tankların yürümesinden neyi kastediyorsunuz?" şeklindeki sorusuna, "Sayın Baykal doğru söylüyor. Ben 22 Şubat'ta tutuklandıktan sonra Türk tankları Kuzey Irak'a girdi." dedi. Savcının, "Tankları PKK'nın üzerine mi gönderiyorsunuz?" şeklindeki soruya ise Ertekin, "Evet, bu memleketi parçalamak istiyorlar. Tanklar Kuzey Irak'ın derinliklerine kadar gitmeli. Kılıçlarımızla tabancalarımızla üzerlerine gitmeliyiz. Memleketi parçalatmak mı istiyorsunuz? Savcılar, bizle uğraşacaklarına ülkeyi tehlikeye düşürenlerle uğraşsınlar. Keşke bu konferans şeklinde olsa da Türkiye'nin ne duruma düştüğünü size ayrıntısıyla anlatabilseydim" diye konuştu.

Savcı Pekgüzel'in "Komutanım bunların kökünü kazımak lazım. Ankara-Gebze-İstanbul hattının yeniden açılması lazım. Siz bu sözünü ettiğiniz hatta neler yaptınız? şeklindeki sorusuna ise Ertekin, "Gebze-Ankara hattında hızlı tren kazası yaşanmıştı. Onu kastediyorum." dedi.

Üye Hakim Hasan Hüseyin Özese ise Ertekin'e soruşturma kapsamında 360 kişinin alınacağına dair iddialarını hatırlatarak bu bilgilere nereden ulaştığını sordu. Ertekin bu soruya ise "360 kişinin ismini ABD Büyükelçiliğindeki ajanlar hazırlayıp Türkiye'ye verdi. Geçen duruşmalarda 'İki hafta sonra şu kişiler alınacak' dedim o da çıktı. ABD'de stratejik araştırmalar yapan Ali Koçak isimli bir arkadaşım var. Üniversitelerde hocalık yapıyor. Onunla bir yemekte bunları konuşmuştuk. Ankara'da iki hakim daha alınacak. Sonra İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Mehmet Ağar, Korkut Eken'in alınacağını söylüyorum. Bu söylentiler üzerine de bir yerlere Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tarihi sorumluluk yüklemeyin diye haberler gittiğini biliyorum. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*