Sıra Türkiye'ye de gelebilir!

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

AK Parti Milletvekili Eyüp Sanay, kanlı olayların sonuçlarının tahmin edilenden büyük olabileceğini belirterek "Sıra Türkiye'ye gelebilir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail katliamlarının bölgenin geleceğini tehdit ettiğini üzerinde duran Sanay, saldırganlığın sınırlarının Türkiye'yi de içine alabileceğini kaydetti. Sanay şöyle konuştu: "Gazze'de yaşanan olaylardan sonra İsrail, Lübnan'a girdi. Ardından Suriye düşebilir ve İran'a sıra gelebilir. Sıranın Türkiye'ye de gelme ihtimali var. Bu bir komplo teorisi değildir. ABD'nin de içinde olduğu Türkiye'ye yönelik oynanan oyunlar var."

İsrail'in uyguladığı politikalar ile Arz-ı Mevud iddialarının, birer iddia olmaktan çıktığını belirten Sanay "İsrail'in yaptığı herşey Arz-ı Mev'ud'un bir iddia olmadığını ispatlıyor. Bu plan içinde Urfa'nın bulunduğu, Sivas'ın sınırlarına kadar bu hayalin dayandığını biliyoruz" dedi.

ABD'nin de Türkiye'ye karşı çok iyi niyetler beslemediğinden bahseden Sanay şu görüşleri dile getirdi: "Türkiye'nin parçalanmasına yönelik haritalar stratejik ortağımız olduğu belirtilen ABD'nin askeri ve stratejik kurumlarının duvarlarını süslüyor. Bizim stratejik ortağımızın Türkiye'nin Güneydoğusu ve Karadeniz'den Artvin'e kadar olan bölgede iyi düşünceleri yok. Bunu yapanlar bir takım radikal görüşlü kimseler denilerek işin içinden çıkalamaz. Öyle olsaydı askeri arşivlerinde bu haritalar yer almazdı ve bir itiraz gelirdi. Bizi bu tür haritalar ile bazı şeylere yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorlar"

Amerika'nın PKK'ya yönelik bir hareket yapmasını beklemediğini öne süren Sanay "ABD'nin PKK'ya kafanızı kırarım, rahat durun demesini beklemek safdillik olur. Tüm olaylar ABD ve İsrail'in Türkiye hakkında pek iyi planları olmadığını ortaya koyuyor. Sadece bunun için uygun zaman ve zeminin oluşmasını bekliyorlar" diye konuştu.

İsrail'in Kana Kasabası'nda yaptığı katliamın tüm dünyanın kanını dondurduğunu ifade eden Sanay, "İsrail'in, çocukları ve bebekleri bile öldürmesi bölgede kendisine duyulan nefreti had safhaya çıkarmış durumda" dedi. Sanay şunları kaydetti: "Dünya, İsrail ve ABD'den ibaret değil. Dış politikada vicdan olmaz diyorlar. Hayır, bu doğru değil. Sonuçta dış politikanın da gelip dayanacağı yer vicdandır. Gün gelir, vicdan sahibi devletler de çıkar ve İsrail'e dur der."

İsrail'in, kendi inancına göre cihat yaptığını ifade eden Sanay "Bu İsrail için kutsal bir savaştır. On emirde Yahudi olmayanlara tecavüz edilebileceği, öldürülebileceği ve faiz alınabileceği yer alıyor. Bu yüzden, yaptıkları bu katliamlardan dolayı kendilerini suçlu hissetmiyorlar" dedi.

"Türkiye, kesinlikle İsrail'i korumak anlamına gelecek bir şekilde Lübnan'a asker göndermemelidir" diyen Sanay şu ifadeleri kullandı: "BM'nin kararları doğrultusunda bölgeye gidilecek bile olsa, çok dikkatli olunmalı. BM'nin kararlarının satır aralarını ve arka planlarını çok iyi okumalıyız. İsrail'i korumak anlamına gelecek birşeye asla alet olmamalıyız. Biz iyi niyetiliyiz ama oyuna da gelmemeliyiz."

Büyük Ortadoğu Projesi'ne (BOP) yönelik eleştirilerde de bulunan Sanay, Amerika'nın 22 İslam ülkesini kapsayan BOP projesiyle bölgeye demokrasi getirme isteğini gerçekçi bulmadığını kaydetti. Sanay, "Irak ve Afganistan örnekleri gözlerimizin önünde. Her iki ülkede de demokrasi adına bir ilerleme olmadı" dedi.

Sanay, Ortadoğu'da etnik ve mezhep farklılıklarının kaşındığına dikkat çekerek "Bu olaylar ile Amerika İsrail'in eliyle Lübnan ve Suriye'yi susturmak istiyor. Ardından kendi sistemlerine kafa tutan İran'ı kıpırdayamaz hale getirmek istiyorlar. İran'ı etnik temelli bir parçalama planları var. Zaten bölgede ki etnik ve mezhep temelli ayrılıklar oynanıyor. Ve bu oyunların arkasında ki el çok açık." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious