Sırbistan Başbakanı istifa etti

Sırbistan Başbakanı istifa etti.11571
  • Giriş : 08.03.2008 / 17:46:00

Kosova'nın 17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan etmesi Sırbistan'da hükümetin sonunu getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Vojislav Kostunica, görevinden istifa etti. Kostunica, istifasına gerekçe olarak koalisyonda birlik olmamasını nedeniyle çalışamamalarını gösterdi.

Kostunica'nın Sırbistan Demokratik Partisi ile batı yanlısı Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in Demokrasi Partisi'nin oluşturduğu koalisyon hükümeti iktidarda bulunuyordu. Kostunica'nın istifasını, hükümetteki batı yanlısı bakanların, Avrupa Birliği (AB) ile görüşmelerin devamı için Brüksel'in Kosova'nın Sırbistan'ın bir parçası olmasını açıkça ikrar etmesini isteyen metinin kabineden geçmemesine onay vermemesi getirdi. Kabineden onay alınamaması ardından Başbakan Kostunica, batı yanlısı koalisyon ortağına artık inancı kalmadığını dün açıklamıştı. Kostunica, bugün de görevinden istifa etti. Batı yanlısı bakanlar, tasarının, Belgrad'ı daha da yalnızlaştıracağını savunuyor.

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi ardından 27 üyeli birlik, ortak bir pozisyon belirlemek yerine Kosovalıların ilanını tanımayı üye ülkelere bırakmıştı. Bu kararın ardından İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler Kosovalıların bağımısızlığını tanıdı. Ancak Belgrad, Kosova'nın bağımsızlığına şiddetle karşı çıkıyor. Belgrad, Kosova'yı tanıyan ülkelerdeki elçilerini çekmişti. Bunun yanı sıra, Sırplar protesto gösterilerde bulunmuş ve bu gösteriler şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious