Sırbistan'da başlayan eylemler vahşete dönüştü

Sırbistan'da başlayan eylemler vahşete dönüştü.11302
  • Giriş : 22.02.2008 / 08:31:00

Kosova'nın bağımsılığı nedeniyle Sırbistan'da başlayan eylemler vahşete dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kosova'nın bağımsızlığını protesto eden göstericiler, Belgrad'daki ABD Büyükelçiliği'ne saldırdı. Belgrad'daki ABD Büyükelçiliği ise saldırganlar tarafından ateşe verildi. ABD Büyükelçiliğinden yanmış bir ceset çıkarıldı..

Kosova'nın bağımsızlığına en büyük desteği verdiği için Sırpların büyük tepkisine neden olan ABD'nin Belgrad Büyükelçiliği'ne giren maskeli saldırganlar, bürolardaki mobilyaları dışarı atmaya çalıştı ve odalarda yangın çıkardı.

Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından hafta başında kapatılan büyükelçiliğe giren saldırganlara zırhlı araçlarla bölgeye gelen jandarmalar müdahale etti. Jandarma, kalabalığın üzerine onlarca gözyaşartıcı bomba attı. Ara sokaklara kaçan göstericilerin, yer yer jandarmayla çatışmaya girdi.

Bu arada aynı saldırganların, ABD Büyükelçiliği'ne komşu Hırvatistan Büyükelçiliği'ne de saldırdı. Öte yandan itfaiyecilerin, ABD Büyükelçiliği'ndeki yangına müdahele ederek söndürdükleri kaydedildi.

ABD büyükelçiliğinde yanmış ceset

Belgrad'dan yayım yapan Pink Televizyonu, binadan çıkarılan cesedin kime ait olduğunun belirlenemediğini, ancak cesedin bir göstericiye ait olduğunun sanıldığını duyurdu. ABD Büyükelçiliği de binadan yanmış bir ceset çıkarıldığını doğruladı.

Belgrad'da 150 bin kişinin toplandığı gösteride kimi göstericiler ABD, Hırvatistan, İngiltere ve Türkiye Büyükelçiliklerine saldırmıştı. Gösteride 19'u polis, 70 kişi yaralandı.

Türk ve İngiltere Büyükelçiliği'ne de saldırı

Maskeli göstericiler, ABD Büyükelçiliği ve komşusu Hırvatistan Büyükelçiliklerine saldırırlarken, kentin başka bir bölgesindeki Türkiye ve İngiltere Büyükelçilikleri de küçük bir grubun taşlı saldırısına uğradı. Bu arada kimi grupların, McDonalds restoranını tahrip ettiği, bir grubun da dükkanları yağmaladığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious