Sırbistan'da Draskoviç hezimete uğradı

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Sırbistan'da eski Dışişleri Bakanı Vuk Draskoviç'in partisi, dün yapılan genel seçimlerde parlamentoya girmek için gereken yüzde 5'lik barajı aşamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yenilikçi Sırp Hareketinin (SPO) parlamentoda yer almaması ve Draskoviç'in Miloseviç'i sonunda iktidardan uzaklaştıran karmaşık koalisyonda yer almayı kabul etmemesiyle, 2000'de başlayan partinin erime sürecinin devam edeceği belirtiliyor.

Geçmişin ana muhalefet partisi SPO'nun seçimlerde yüzde 3,38 oy aldığı ve bu sonuçla siyasi sahneden silinebileceği de ifade ediliyor.

Zoran Cinciç döneminde başbakan yardımcısı olan Nebojsa Coviç önderliğindeki koalisyon da yüzde 3,08'lik oyla parlamento dışında kalanlar arasında yer aldı.

Sırbistan adaleti tarafından çeşitli mali yolsuzluklar yüzünden aranan ve aslında eşi ve kardeşi aracılığıyla dinamik bir kampanya yapan firari işadamı Bogoljub Kariç'in partisi de parlamento dışında kaldı.

İlk sonuçların gösterdiğine göre, seçimleri daha önce boykot eden, ancak 10 yıldır ilk kez bu seçimlere katılan Arnavutlar da parlamento dışında kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious