Sırbistan'da halk sandık başına gidiyor

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Sırbistan'da, ülkenin Karadağ ile birliğinin geçen yıl dağılmasından sonra yapılan ilk genel seçimler için halk sandık başına gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aşırı milliyetçi, muhafazakar partilerden, Batı yanlısı reformcu olarak nitelenen partilere ve liberallere kadar 20 partinin katıldığı seçimlerde, 6,6 milyonu aşkın kayıtlı seçmen, 250 sandalyeli parlamentonun üyelerini belirleyecek. Partilerin parlamentoya girebilmeleri için en az yüzde 5 oy almaları gerekiyor.

Sandıkların yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) açıldığı seçimlerde, oy verme işlemi yerel saatle 20.00'e kadar sürecek. Gece yarısından sonra sonuçlara ilişkin ilk sandık çıkışı yoklamalarının verilmesi bekleniyor.

Sırbistan'da yeni hükümeti bekleyen en büyük sorunların başında ekonominin iyileştirilmesiyle birlikte Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin anlaşmazlığın ele alınması ve Bosna Hersek'te soykırım yapmak suçundan Lahey'deki uluslararası mahkeme tarafından aranan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'in tutuklanması talepleri bulunuyor. 2000 yılında devrilen ve 2006'da savaş suçu işlemekten Lahey'de yargılanırken ölen Slobodan Miloşeviç döneminde yaklaşık 10 yıl süren yaptırımların ve tecridin yaralarını sarmaya çalışan Sırbistan'a Batı'dan Avrupa içinde yer alıp almayacağına karar vermesi mesajı iletiliyor.

Sırbistan'da 2000 yılından sonraki reformların ekonomide iyileşmeye katkısı olduğu, 2005'te yüzde 5,9 ekonomik büyüme sağlandığı, ancak işsizlik oranının hala yüzde 31 civarında olduğu yorumları yapılıyor. Kamuoyu yoklamalarına göre seçimlerin, eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'e yakın milliyetçi Sırp Radikal Partisi ile Batı'nın desteklediği Devlet Başkanı Boris Tadiç'in Demokratik Partisi arasında yakın yarışa sahne olacağı tahmin ediliyor. İki partinin de tek başına hükümet kurabilecek oy oranlarına ulaşması beklenmiyor ve ikisin de daha küçük partilerle koalisyon hükümeti arayışına gireceği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious