Sırbistan'daki seçimleri aşırı milliyetçiler kazandı

Sırbistan'daki seçimleri aşırı milliyetçiler kazandı.14444
  • Giriş : 21.01.2008 / 10:42:00

Sırbistan'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini, ilk sonuçlara göre Rus yanlısı aşırı milliyetçi Tomislav Nikoliç kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet seçim Komisyonu'nun, oyların yüzde 85'inin sayılmasının ardından verdiği istatistiklere göre Nikoliç yüzde 39,6 oranında oy aldı. Batı yanlısı Devlet Başkanı Boris Tadiç ise oyların yüzde 35,5'ini elde etti.

Nikoliç'in aldığı oy, devlet başkanlığı için yeterli değil. 9 aday arasından sıyrılan Nikoliç ile Tadiç, 3 Şubatta yapılacak ikinci tur seçimde tekrar yarışacak.

Seçim, Sırbistan'ın AB ile ilişkilerini geliştirmesi veya Slobodan Miloşeviç rejimine benzer bir döneme geri dönülmesi açısından belirleyici bir önem taşıyor.

Seçimi Nikoliç'in kazanması halinde Sırbistan'ın Batı'dan uzaklaşacağı ve Slobodan Miloşeviç dönemindeki izole edilmiş haline geri döneceği yorumları yapılıyor.

Nikoliç'e verilecek oylar, bir bakıma Sırpların, Kosova'nın bağımsızlığına bakış açısını yansıtıyor. Kosova'nın bağımsızlığına Tadiç de karşı çıkıyor. Ancak Nikoliç, Tadiç'in aksine, Kosova ile ilgili sert adımlar atılacağı vaadinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious