Şırıngadan hepatit C kaptı

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

İzmir Alsancak Devlet Hastanesi'nde, bir hastadan kan aldığı şırınga eline batan hemşire N.K. (45) hepatit C'ye yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şırınganın batmasının ardından hemen kan tahlili yaptıran ve o sırada sonuç negatif çıkan 25 yıllık hemşire N.K'nin 3 ay sonra yaptırdığı tahlil ise pozitif çıktı. Hemşirenin, aşısı olmayan ancak tedavisi bulunan hepatit C için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir aydır tedavi gördüğü ve iyileşmeye başladığı öğrenildi. Aynı hastalıktan yaklaşık iki sene önce Alsancak Devlet Hastanesi'nde Nalan Haznedar'ın, üç sene önce de Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genç bir hemşirenin hayatını kaybettiği öğrenildi. N.K.'nin, isminin açıklanmasını isteyen sınıf öğretmeni eşi, olayın üç ay kadar önce meydana geldiğini ve bir aydır da tedavi yapıldığını söyledi.

Olay, Alsancak Devlet Hastanesi Nefroloji Bölümü'nde görevli hemşire N.K.'nin, 16 Mart'ta bir hastadan tahlil için kan almasıyla başladı. Kanın içinde bulunduğu şırınga dalgınlıkla eline batan N.K., hemen elini yıkayarak herhangi bir hastalığa yakalanıp yakalanmadığını öğrenmek için tahlil yaptırdı. Sonucu negatif çıkan N.K., hastanede çalışmaya devam etti. Zamanla iştahsızlık, halsizlik ve idrar renginde değişim görülen N.K., üç ay sonra tekrar kan tahlili yaptırdı. Bu kez pozitif çıkan ve hepatit C'ye yakalandığı belirlenen N.K., hastaneden izin alarak tedaviye başladı.

Hepatit C'ye yakalandığını öğrenmesiyle psikolojisinin altüst olduğunu belirten N.K., ilk olarak çocuklarının aklına geldiğini belirtti. N.K., ''Haftada bir iğne vuruluyor. İğne sonrasında vücut direncim düşüyor. Hayata karşı sevgi hissi kalmıyor.'' şeklinde konuştu. N.K.'nin eşi ise, "EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir ay önce tedaviye başlandı. Eşim olumlu cevap veriyor. Altı ay çok ağır bir tedavi görmesi gerekiyor. İlaç masraflarımızı karşılıyorlar ama doktorun muayenehanesine gidip tedaviyi çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Aksatılırsa bir sene ağır tedavi görülmesi gerekiyor." dedi.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Türk Sağlık-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, sağlık çalışanlarının birçok ülkede iş riski taşıdığını, verilmesi gereken iş riski zamının ise sadece asker ve polislere verildiği söyledi. Türkiye'de de bu alandaki çalışanların birçok sıkıntıyla karşı karşıya bulunduğunu anlatan Doğruyol, ''Sağlık çalışanları, yoğun mesailerinden dolayı bu gibi olaylarla birebir karşılaşıyor. Ameliyatlarda, doğumlarda, her türlü hastalarla devamlı temas halinde olduklarından risk altındalar.'' diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının gelen hastaların tedavisiyle ilgilendiğini, o kişinin nasıl bir hastalık taşıdığını bilemeyeceğini belirten Ahmet Doğruyol, "Geçen günlerde böyle bir hastanın ameliyatında hem doktor hem hemşireler baştan aşağıya kan içinde kalmış. Aşısı veya tedavisi olmayan AIDS gibi hastalıklara yakalma riskileri de çok yüksek. Sağlık çalışanlarına yönelik, Sağlık Bakanlığı ve hastane idareleri tarafından koruyucu ve destekleyici kanun mevcut değil. Bu hastalığa bulaşan bir personel, kendi imkanlarıyla çare arıyor. O zaman da raporlu veya izinli olduğu için ek ödemeden yararlanamıyor. Hepatit C aşısı devlet tarafından ödenmiyor. Bu tür risklere karşı en azından ülkemizde asker ve polise, sağlık camiasında da sadece röntgen teknisyenlerine verilen fiili hizmet zammının bütün sağlık çalışanlarına ödenmesi gerekmektedir.'' dedi.

Türk Sağlık-Sen İzmir 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi, röntgen teknisyeni Teyfik Bora da, Sağlık Bakanlığı'nın mevcut 5 saatlik çalışma süresini 7.5 saatte çıkarmak istediğini belirterek, "Günde 70-80 çekimle, diğer bazı ülkelere göre iki kat fazla radyasyona mağruz kalıyoruz. Sağlık çalışanlarının hepsinin fiil hizmet zammı gibi şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Ebe G.K. ise doğumuna bir iki saat kalmış hastadan AIDS, HIV, hepatit C gibi tahlillerin istenemeyeceğini vurguladı. Türk Hemşireler Derneği İzmir Şube Başkanı Çiğdem Kurcan ise hemşirelerin özellikle yoğun çalıştığını belirterek, her hastanenin hemşire açığı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious