Şirketlerin üçte ikisi yolsuzlukla karşı karşıya

Şirketlerin üçte ikisi yolsuzlukla karşı karşıya.12784
  • Giriş : 24.03.2008 / 15:48:00

PwC'nin ''Yolsuzlukla Mücadele'' raporuna göre, küresel şirketlerin üçte ikisi yolsuzlukla karşı karşıya kalıyor ve şirketlerin büyük çoğunluğu, yolsuzlukları önlemeye yönelik programlara güvenmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından Economist Intelligence Unit'e hazırlattırılan rapor, 70 ülkeden, 4'ü Türkiye'den olmak üzere 390 üst düzey yöneticiyle ekonomik istihbarat birimi tarafından Kasım 2007'de uygulanan küresel online anket sonuçlarını içeriyor.

Rapora göre, küresel şirketlerin üçte ikisi yolsuzlukla karşı karşıya kalıyor ve şirketlerin büyük çoğunluğu yolsuzlukları önlemeye yönelik programlara güvenmiyor.

Görüşülen yöneticilerin yaklaşık yüzde 80'i şirketlerinde yolsuzluk karşıtı programların bulunduğunu belirtirken, bunların sadece yüzde 22'si programların etkin olduğuna inanıyor.

Görüşme yapılan yöneticilerin yüzde 63'ü yolsuzluk ya da yolsuzluk girişimiyle karşılaştığını ifade ederken, yüzde 45'i yolsuzluk riskinden ötürü spesifik bir pazara girmediğini ya da belirli bir iş fırsatını değerlendirmediğini, yüzde 39'u rüşvet talebinde bulunan kamu görevlileri yüzünden ihale kaybettiğini, yüzde 42'si rakiplerinin rüşvet ödediğini belirtti.

Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 70'ten fazlası yolsuzluk hakkında daha fazla bilgi edinmenin yeni iş ortamlarına girdikçe daha iyi rekabet edebilmelerini, daha iyi karar verebilmelerini ve kurumsal sosyal sorumluluğu geliştirmelerini sağlayacağını vurgularken, bu pazarlardaki yüksek yolsuzluk şüpheleri ve algılanan yüksek riske rağmen, birçok şirketin yolsuzluk riskine karşı aktif bir şekilde mücadele etmenin, riskleri ve getirileri dengeleyebileceğini belirtti.

Araştırmaya göre, yeni pazarlardaki büyüme fırsatları zorlayıcı da olsa, şirketler farklı pazarların farklı ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde program kontrollerini ve denetimlerini düzenliyor.

"Türk şirketleri için Orta Asya ve Ortadoğu önemli fırsat"

PwC Türkiye Suistimal İncelemeleri Direktörü Wayne Anthony, konuya ilişkin değerlendirmesinde, resmi ve stratejik bir yolsuzluk karşıtı programın geliştirilmesinin, şirketlerin bazılarına göre acil bir gereklilik bazılarına göre ise bir zorunluluk olarak görüldüğünü aktardı.

Son yıllarda yolsuzlukla ilgili yasaları ihlal eden şirketlerin, milyonlarca dolar ceza ödediğini ve bazı üst yöneticilerin "utanç içinde" görevden ayrılmak zorunda kaldığına dikkati çeken Anthony, yeni fırsatlar arayışının, şirketleri giderek daha fazla Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan pazarlara yönlendirdiğini, Türk şirketleri için Orta Asya ya da Ortadoğu gibi pazarların önemli fırsatlar yaratırken, şirketlerin bu bölgelerde yolsuzluk perspektifinden hediye ya da bahşiş vermek gibi alışkın olmadıkları iş teamülleriyle karşılaştıklarını ifade etti.

Yolsuzluk sonucunda yaşanan maddi zarar ne derece önemli ise şirket itibarında yaşanan kaybın da o kadar önem taşıdığının altını çizen Anthony, görüşülen yöneticilerin yüzde 55'inin, yolsuzlukların ortaya çıkmasından sonra şirket itibarında ciddi bir düşüş yaşadıklarını aktardıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious