Sirkten iki 'köle' kurtarıldı

Sirkten iki 'köle' kurtarıldı.19500
  • Giriş : 26.03.2008 / 21:36:00

İtalyan polisi, ülkenin güneyinde bir sirkte alıkonularak piranalarla yüzmeye zorlanan genç yaşta iki Bulgar kız kardeşi kurtardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polisten yapılan açıklamada, kız kardeşlerden 19 yaşında olanının, piranalarla dolu şeffaf bir havuzda gösteri amaçlı yüzdürüldüğü, 16 yaşında olanının ise vücudu üzerinde yılanlarla durmak zorunda bırakıldığı söylendi.

Kız kardeşlerin, ailenin diğer iki üyesiyle birlikte zorla tutuldukları Napoli'nin güneyindeki bir sirkten kurtarıldıkları bildirildi.

Bu kişileri köle olarak alıkoymakla suçlanan üç kişi tutuklandı.

Polis, kız kardeşlere haftada 153 dolar (100 Euro) ödendiğini, sirkin kurulduğu kamp alanını terk etmelerinin yasaklandığını ve 15 ila 20 saatlik vardiyalar halinde çalışmaya zorlandıklarını söylüyor.

Bulgar ailenin şu anda güvenli bir yere nakledilmiş oldukları bildiriliyor.

Ortaya çıkarılan bu durumun, insan kaçakçılığı ağına yakalanan kişilerin başına gelenlere dair aydınlatıcı bir örnek olduğu yorumları yapılıyor.

Avrupa Birliği yetkilileri, Avrupa çapında her yıl 500 bin'den fazla kişinin insan kaçakçılığından etkilendiğini tahmin ediyor.

2006 yılındaki bir başka olayda, 100'den fazla Polonyalı işçinin, mevsimlik iş bulma sözüyle götürüldükleri İtalya'nın Puglia bölgesinde zorla çalışma kamplarında tutuldukları ortaya çıkmış, bu kişiler bir polis operasyonu ile kurtarılmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious