Şırnak, Siirt ve Hakkari'de PKK'ya yönelik operasyon

Şırnak, Siirt ve Hakkari'de PKK'ya yönelik operasyon .16536
  • Giriş : 18.09.2007 / 14:24:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:36:30

Şırnak, Siirt ve Hakkari’nin kırsal kesiminde PKK’lı teröristlere yönelik büyük bir operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmetçik, Genelkurmay Başkanlığı'nın güvenlikli bölge ilan ettiği başta Şırnak, Siirt ve Hakkari'nin kırsal kesiminde PKK'lı teröristlere yönelik büyük bir operasyon başlattı.

Kobra ve Süper Kobra helikoptererin havadan destek verdiği operasyonda, örgütün kış üstlenmelerinin önlenmesi hedefleniyor. Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi Kato Dağı'nda helikopterler teröristlerin bulunduğu bölgelere bomba yağdırırken, son 5.5 ayda 151'i ölü, 323 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütü PKK'ya güvenlik güçleri, başta güvenli bölge ilan edilen Siirt, Şırnak ve Hakkari olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'da büyük çaplı operasyon başlattı. Hakkari'de, Kato Dağları olmak üzere kırsal alanda başlatılan operasyonu Hakkari Dağ Komando Tugayı yürütürken, Şırnak'ta 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nın yönettiği operasyonlara bölgede bulunan Bolu Dağ Komando Tugayı, diğer tugalar ile köy korucuları da katılıyor. Operasyon kapsamında, Şırnak ve Hakkari arasındaki dağlık alana komandolar indirilirken, bölge yerden verilen koordinatlarla havadan Kobra helikopterlerle bombalanıyor. Cudi ve Gabbar Dağlarındaki operasyonlar genişleyerek devam ederken, operasyonların bir süre önce suresi uzatılan geçici güvenlik bölgelerinde yoğunluştığı belirtiliyor.

10 BİNDEN FAZLA ASKER VE KORUCU KATILIYOR

Şırnak ve Hakkari bölgesinde operasyonlar sürerken, Siirt ile Şırnak arasında bulunan dağlık kesim ve Herekol Dağlarını da kapsayan bir operasyon da bu bölgede başlatıldı. Siirt'teki operasyonu 3'nücü Komando Tugayı koordine ederken, alınan istihbarat bilgileri doğrultusunda nokta operasyonlar yapılıyor. Şırnak, Siirt ve Hakkari bölgesinde yoğunlaşan operasyonlar, bölgede bulunan tugayların yanı sıra, bölgeyi çok iyi bilen geçici köy korucularının da yer aldığı yaklaşık 10 bin askerle hava destekli sürdürülüyor.

Güneydoğu'da, daha önce geçici güvenlik bölgesi ilan edilen Siirt, Şırnak ve Hakkari bölgesinin kırsal kesimlerinde başlatılan hava destekli operasylonları Şırnak'ta bulunan 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı koordine ederken, bölgede bulunan Bolu Dağ Komando, Çakırsöğüt Jandarma Komando, Gabar Dağı'nda bulunan Akçay Piyade, Siirt'teki 3'incü Komando Tugayı, Şırnak İl Jandarma Komutanlığı, Şenoba Taktik Sınır Komutanlığı, Gülyazı Taktik Sınır Komutanlığı ve Beytüşşebap Jandarma Komando Komutanlığı'ndan birlikler katılıyor.

5.5 AYDA 151 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Güvenlik güçlerinnin terör örgütü PKK'yı yönelik sürdürdüğü operasyonlarda son 5.5 ay içinde 151'i ölü olmak üzere toplam 323 terörist etkisiz hale getirildi. Aynı süre içerisinde 55 terörist kendiliğinden güvenlik güçlerine teslim oldu. Düzenlenen operasyon sırasında çok sayıda silah ve mühimat ele geçirildi. Son 9.5 ay içerisinde ise, operasyon ve arazide yapılan arama ve tarama faliyetleri sırasında, terör örgütü tarafından hazırlanan 184 patlayıcı patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilirken, özellikle yollara döşenen 121 patlayıcı madde ise teröristler tarafından patlatıldı. Güvenlik güçlerinin patlamadan ele geçirdikleri patlayıcı cinsleri ve miktarları şöyle:

“50 kilo TNT, 177 kilo A-4 plastik patlayıcı, 88 kilo C-4 plastik patlayıcı, 2.5 kilo C-3 plastik patlayıcı, 949 kilo Amonyum Potasyum Nitrat, 40 anti personel mayın, 3 anti tank mayını, 106 tuzaklanmış mühhimat”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious