Şırnak Belediye Başkanı Fransa'da PKK'ya destek istedi mi?

Şırnak Belediye Başkanı Fransa'da PKK'ya destek istedi mi? .15457
  • Giriş : 10.07.2007 / 09:31:00
  • Güncelleme : 10.07.2007 / 10:11:00

Şırnak Belediye Başkanı katıldığı bir haber kanalında PKK'nın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Fransız haber kanalı 24’e verdiği mülakatta, PKK’nın desteklenmesi gerektiğini söyledi. Ertak’ın PKK’yı övücü sözleri ön plana çıkarıldı.

Fransız haber kanalı France-24’te Şırnak’la ilgili bu sabah yayımlanan özel bir haberde, kentin belediye başkanı Ahmet Ertak ile yapılan bir söyleşiye de yer verildi.

Ertak’ın Kürtçe konuştuğu söyleşide PKK’yı övücü sözleri ön plana çıkarıldı. France-24, Ertak’ın “PKK Kürt halkını destekliyor. Biz de PKK’yı destekliyoruz. PKK’yı desteklemek lazım'' sözlerini aktardı.

Ertak, “Demokrasi, adalet ve davamız için sonuna kadar gideceğiz. Türk makamlarına sesleniyorum : bize, kültürümüze saygı duyulduğu takdirde biz de saygı duyarız. Eğer Türk ordusunun operasyonları sona ererse PKK da silah bırakacaktır'' şeklinde konuştu.

Ertak, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde SHP adayı olarak Şırnak Belediye Başkanı seçilmişti.

Röportajda, Şrınak’taki yoğun polis ve asker görüntülerine de yer verildi. seçim mitinglerinin asker ve polis kameralarının denetimi altında gerçekleştiği vurgulandı.

20 milyon Kürdün özgürlük aradığı, Türk ordusunun devlet içinde devlet olduğu, Irak’a askeri operasyon kesin olmadığı ve daha ziyade “iktidardaki İslamcıların önünü kesmeye dayalı bir politika'' olduğu yorumları yapıldı.

YALANLAMA
Fransız haber kanalı France 24'te yayımlanan bir programa katılan Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak'ın PKK ile ilgili sözleri tartışma yarattı.

Kürtçe konuşan Ertak'ın sözlerini Fransızca'ya çeviren televizyona göre Ertak PKK'yı desteklediklerini söyledi. Ertak ise sözlerinin çarpıtıldığını savundu.

6 Temmuz'da yayımlanan programda Ertak'ın Fransızca'ya çevrilen sözleri, “PKK Kürt halkını destekliyor. Biz de öyle. PKK'yı destekliyoruz" şeklinde aktarıldı.

Çeviriye göre Ertak "PKK, yirmi yıldır burada savaşıyor. Savaş, şiddet ve kan istemiyoruz ama Kürtler için başka bir alternatif de yok. Kimse ölmek istemiyor ama demokrasi, adalet ve varlığımız için ben bile varım " ifadelerini kullandı.

Sözlerinin çarpıtıldığını ileri süren Ertak televizyondan programın kaydını istediğini söyledi.

Ertak'la görüşen Fransız muhabir Frederik Elber ise çevirinin doğru olduğunu savundu.

Elber, "Sözlerine sadık birisi sanmıştım" diyerek Ertak'a tepki gösterdi.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious