Şırnak Üniversitesi ilk mezunlarını verdi

Şırnak Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.9931
  • Giriş : 12.06.2009 / 17:35:00

Yeni kurulan üniversitelerden biri olan Şırnak Üniversitesi bu dönem ilk mezunlarını verdi. 210 öğrencinin mezun olduğu törene ilin mülki amirleri de katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni kurulan üniversiteler arasındaki Şırnak Üniversitesine (ŞÜ) bağlı Şırnak Meslek Yüksek Okulu ve Cizre Meslek Yüksek Okulu'nun ilk mezunlarını vermeleri nedeniyle tören düzenlendi.

210 öğrencinin mezun olması nedeniyle üniversite yerleşkesinde düzenlenen törene Vali Ali Yerlikaya, Belediye Başkanı Ramazan Uysal, ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, Jandarma Alay Komutanı Albay Ahmet Hacıoğlu, Cizre Kaymakamı Cihan Demirhan ve çok sayıda öğrenci ile yakınları katıldı.

Törende konuşan Vali Yerlikaya, Şırnak'ın 1990 yılında il olduğunu ve üniversitenin de 2 yıl önce kurulduğunu hatırlattı.

Şırnak'ın genç bir vilayet olduğunu ve üniversitenin de ilk mezunlarını verdiğini ifade ede Vali Yerlikaya, şöyle dedi:

''İhtiyacımız çok. Çocuk ve genç sayımız, diğer şehirlere oranla daha yüksek. Ama biz bununla gurur duyuyoruz. Çocuklarımıza daha iyi iş imkanı, çocuklarımıza daha iyi bir yaşam ortamı istiyoruz. Ama bunu hep birlikte yapacağız. Üzerine bastığımız toprak sizin şehriniz, bizim şehrimiz, hepimizin şehri, biz burayız; Şırnakız. Farklılıklar zenginliğimizdir.

Mutlu olmak huzurlu olmak, komşusunun hakkını gözetmek, onun ırzı, malını, onun helali değil, onun emaneti olarak görmek, bunlar bizi biz eden değerlerimizdir. Ama buna daha mana katmak, eğitim kurumlarımızın başarısına, performansına bağlıdır.

Bizim tarih boyu kardeşliğimize kast etmek isteyenlerle, biz terör adı altında bir melanetle yaklaşık 30 yıldır mücadele ediyoruz. Bu şehir 30 yıldır bu oyunla mücadele ediyor. Ve en fazla şehit çıkarma onuru, şerefi ile de bunu taçlandırmış bir şehirdir. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Yanlış hiçbir zaman hedefine ulaşmayacak. Kötü hiçbir zaman hedefine ulaşamayacak. Dünya kurulduğundan beri iyi ile kötü her zaman mücadele etmiştir. Bu da bunlardan birisi, ama sonuç doğru ve iyi olanların kazanmasıyla tecelli edecektir.''

''KEPİNİZ NAMAZ DAĞININ ZİRVESİNİ GEÇSİN''

Gençleri, keplerini atmak için sabırsızlıkla beklediklerini gördüğünü dile getiren Yerlikaya, öğrencilere; ''O kepleri öyle bir fırlatın ki Namaz Dağının zirvesini geçsin. Şırnaklı gençlerden de isteğim, ilk mezunlarınızı hiç unutmayın. Zaten unutulmayacağına inanıyorum. Bu mezuniyetin sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Eğitiminizi 4 yıl tamamlamanızı tavsiye ediyorum'' dedi.

ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz da, ilk kez mezuniyet töreni düzenlediklerini belirterek, en kısa süre içerisinde kampüsün kurulmasına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bölgede yıllardır yaşanan kavganın nedeninin petrol olduğunu anlatan Prof. Dr. Akmaz, şöyle konuştu:

''Bu oyunu birleri yazıyor, biz de bunun oyuncusu olmayacağız. İkinci bir sebep yoktur, diğeri hep talidir. Ben her zaman şunu diyorum, gelin Çanakkale şehitliğine gidelim. Sarıkamış şehitliğine gidelim. Şu coğrafyada Yemen'e kadar yaşayanların hepsi omuz omuza bu haritayı çizmiş.

O zaman biz de omuz omuza bize bu haritayı emanet edenlere hep beraber Doğulusuyla, Batılısıyla, Güneylisiyle, Kuzeylisiyle bu ülkenin yükselmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ayrılık noktasında hedef çizenlere ilk karşılığı biz vereceğiz.

Şırnak Üniversitesi için de hep birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğimize ve en kısa süre içerisinde Şırnakımızın ve üniversitemizin Türkiye'nin birincisi ve görülmeye değer bir bölgesi olması noktasında bu yazıyı yazacağımıza inanıyorum.''

Şırnak Meslek Yüksek Okulu birincisi Meryem Bulut da, Şırnak Üniversitesinin ilk mezunları olarak büyük gurur duyduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*