Şırnak'ın Cudi ve Gabar Dağı'nda operasyonlar sürüyor

Şırnak'ın Cudi ve Gabar Dağı'nda operasyonlar sürüyor.15646
  • Giriş : 30.10.2007 / 10:18:00

Şırnak'ın Cudi ve Gabar Dağı'nda PKK'lı teröristlere yönelik operasyonlar dün gece de sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yüksekova Dağlıca'da 12 askeri şehit ederek kaçan 150 teröristin bölgede bulunduğu yönündeki istihbaratın ardından, bölgeye Cobra helikopterleri tarafından bomba yağdırılıyor.

Sınıra yeni konvoy

Olası bir sınır ötesi operasyon kapsamında Kuzey Irak sınırına askeri konvoyların geçişi de devam ediyor.

Mardin'in Nusaybin ilçesi garına trenlerle getirilen malzemeler ve askerler dün akşam saatlerinde Şırnak'ın Cizre ilçesinden geçerek sınır boyuna gitti. Konvoyun geçisi sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Tunceli'de polis aracına saldırı girişimi

Tunceli'de teröristlerin eylem yapacağı istihbaratı üzerine, kentte olağanüstü önlemler alındı.

Dün akşam Cumhuriyet mahallesi Demiroluk mevkiinde bir terörist üzerinde taşıdığı el yapımı bombayı devriye görevi yapan sivil polis aracına atmaya kalktı.

Polislerin durumu farketmesi üzerine terörist olay yerinden kaçtı. Polis, kaçan teröristi yakalamak için alarma geçerken Emniyet Müdürü Osman Öztürk, Cumhuriyet resepsiyonundan ayrılıp operasyonu bizzat yönetti.

Özel Harekat Timleri başta olmak üzere çok sayıda polis, Esentepe mahallesine kaçan teröristi yakalamak için seferber oldu.

Gecenin karanlığından yararlanarak kaçan teröristin, içinde bomba olan poşeti Devlet Hastanesi arkasına attığı belirlendi.

Polis bombayı imha etmek için çevredeki evleri boşaltıp bölgeye güvenlik şeridi çekti. Bombalı poşetin bulunduğu alan tamamen güvenlik içine alındıktan sonra bomba uzmanı polisler tarafından fünye kullanılarak patlatıldı.

Tunceli'de iki gündür süren operasyonlar kapsamında kapatılan Tunceli Pülümür bağlantılı Erzincan ve Erzurum karayolu da dün akşam saalerinde kontrollü olarak sivil araç trafiğine açıldı.

Dün 4 asker şehit oldu

Şırnak'ın Cudi ve Gabar Dağı'nda PKK'lı teröristlere yönelik operasyonlarda, dün bir grup teröristle sıcak temas sağlandı. Güvenlik güçlerinin 'teslim ol' çağrılarına ateşle karşılık vermesi üzerine Cudi'de çatışma çıktı.

Açılan ilk ateşte 1 asker şehit olurken, gün boyu devam eden çatışmalarda akşam saatlerinde 2 asker daha şehit oldu.

Çatışmada ağır yaralanan üsteğmen, tedavi edilmek üzere helikopterle kaldırıldığı Şırnak Askeri Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Cudi'de dünkü çatışmalarda 1'i üsteğmen olmak üzere şehit asker sayısı 3'e yükseldi. Şehitlerin askerlerden 2'sinin kimliği belli oldu: Uzman Çavuş İlyas Karadavut ve Uzman Çavuş Ercan Çiçek.

Tunceli'nin Pülümür ilçesi kırsalında da arazi taraması yapılırken mayın patlaması sonucu Uzman Çavuş Ali Rıza Altın şehit oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious