Şırnak'ın Valisi Selahattin Aparı isyan bayrağını çekti

Şırnak'ın Valisi Selahattin Aparı isyan bayrağını çekti.22767
  • Giriş : 30.11.2007 / 02:29:00
  • Güncelleme : 29.11.2007 / 23:57:25

Sınır ötesi operasyonla birlikte haber bültenlerinin gündeminden düşmeyen Şırnak'ın Valisi isyan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ellerindeki MG5'lerle atış yapan askerler, hedefe bomba yağdıran uçak görüntülerinin eşliğinde, muhabir heyecanla 'Sınırın sıfır noktası'na ilişkin elde ettiği bilgileri aktarıyor. Oysa bu görüntülerin çoğu arşivden.

Şırnak'ın adı adeta terörle, çalışmayla özdeşleşmiş durumda. Bu duruma, ilin valisi Selahattin Aparı tepki gösteriyor. Yıllar önce çekilen görüntülerin televizyonlarda yeniymiş gibi gösterildiğini öne sürüyor. "Bu görüntüler yüzünden yatırım yapmayı düşünenler vazgeçiyor. Şırnaklı olanlar bile o görüntüler karşısında dehşete düşüp yatırım yapamıyor" görüşünde.
Şırnak Valisi Selahattin Aparı'nın verdiği bilgilere göre, Şırnak merkez ve Cizre'de 150'şer, Silopi, İdil ve diğer ilçelerde 50'şer yataklı hastaneler yapılıyor. Köylerde okullar yenilendi, fiziki altyapılan tamamlandı. Ama en büyük sorun, buralarda görev yapacak memur olmaması. Çünkü valiye göre, televizyonlardaki bu görüntüler nedeniyle Şırnak' a doktor ve öğretmen gelmiyor.

O görüntüler eski
Vali Aparı, "Televizyonlarda yaklaşık iki aydır yer verilen savaş görüntüleri burada yok" iddiasında: "Burada vatandaş bile, eski görüntüleri görünce korkuyor. Bazı yayın organları olayları abartıyor. Oysa televizyonda gösterilen o görüntüler Şırnal'ta yok. Ne bombardıman, ne savaş var. Eski görüntüleri veriyorlar."

Şırnak'ın en büyük sorununun işsizlik olduğunu söyleyen vali, bu görüntülerin yatırımları engellediğini ileri sürüyor: "Çimento fabrikası, termik santral, boru fabrikası gibi yeni yatırım hazırlıklarımız var. Ama bu görüntüler nedeniyle endişe duyulduğu için yerel işadamlarımız bile beklerneye başladılar."
Ama Şırnak Valisi Selahattin Aparı umutlu: "Uygulamadaki Teşvik Yasası'yla, Şırnak'la batıdaki il ayın kefeye konulmuş. Şimdi bunlar düzeltiliyor. Bu bölgeye özgü getirilecek teşvikler, yatırımcı için hayli cazip olacak. Ama bu görüntüleri medyada izleyen vatandaşa devlet, 'Ben sana çimento fabrikası kuracağım' dese bile inanmaz."

Köyüne dönen vatandaşa her türlü desteği verdiklerini, bu konuda önemli yatırımlar yapıldığını anlatan Vali Aparı, "Yol, elektrik, suyunu götürüyoruz. Uydu telefon sistemini de getiriyoruz. Evine, köyüne taşınmak isteyene kamyon veriyoruz. Maddi destekte bulunuyoruz. Bu konuda önemli bir mesafe alındı" diyor.

TEMPO

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious