Şırnak'ta 62 PKK yandaşı gözaltına alındı

Şırnak'ta 62 PKK yandaşı gözaltına alındı.15396
  • Giriş : 21.02.2008 / 21:32:00
  • Güncelleme : 21.02.2008 / 21:51:07

Şırnak Valiliği, Cizre'deki olaylarla ilgili 62 kişinin yakalandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bölücü terör örgütü elebaşının Kenya'dan yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin yıldönümünü bahane ederek, 15 Şubat'ta Cizre ilçesinde terör örgütü yandaşlarınca, İdil ve Nusaybin caddelerinde lastik yakmak ve barikat kurmak suretiyle geçişlerin engellenmek istendiği belirtildi.

Açıklamada, göstericilerin, yasadışı terör örgütü ve sözde lideri lehine sloganlar attığı, tüm uyarılarına karşın göstericilerin dağılmaması üzerine yapılan müdahaleler sonucunda, grupların dağıtıldığı, ancak dağılan grupların ara sokaklarda toplanarak zaman zaman yeniden yolları kapatma girişimlerinde bulunarak güvenlik güçlerine saldırıda bulundukları bildirildi.

Bu grupların da güvenlik güçlerince dağıtıldığı, Yahya Menekşe isimli bir göstericinin çıkan olaylar nedeniyle yaralandığı için yakınları tarafından kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere karşın yaşamını yitirdiği ifade edildi. 16 Şubat günü Yahya Menekşe'nin cenazesinin defin işlemi öncesi ve sonrasında terör örgütü yandaşlarının yeniden toplanarak yasadışı eylemlerini sürdürdükleri, kamu binalarının ve vatandaşlara ait işyerleri ile araçlarının tahrip edildiği kaydedildi.

Açıklamada, saldırıların haddini aşan kimi göstericiler tarafından, Karayolları tesisleri önünde göndere çekilen Türk bayrağına fiili saldırı üzerine güvenlik güçlerince yapılan müdahale sonucunda saldırgan grupların dağılmalarının sağlandığı belirtildi.

Olaylar sırasında 10 güvenlik görevlisi ve 20 vatandaşın yaralandığı, güvenlik güçlerine ait 11 adet resmi, vatandaşlara ait 5 adet sivil aracın, kamu kurumlarına ait 4 bina ile vatandaşlara ait 16 işyerinin zarar gördüğü ifade edilen açıklamada şöyle denildi: ''Güvenlik güçlerimizce yasadışı eylemlere karışan eylemcilerden suçüstü ve olaylar esnasında çekilen kamera kayıtlarının incelenmesi sonucunda, aralarında Karayolları binasının önündeki göndere çekilen Türk bayrağına saldırıda bulunan şahıs ile gösteriler sırasında hayatını kaybeden kişinin defin işlemi sırasında, topluluğu yönlendirerek provoke eden bölücü terör örgütünü simgeleyen bez parçasını açan şahsın da bulunduğu toplam 62 şahıs yakalandı. Bu kişiler hakkında adli işlem başlatıldı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious