Şırnak'ta çatışma çıktı!

Şırnak'ta çatışma çıktı!.7540
  • Giriş : 28.04.2008 / 14:28:00

Şırnak'ın Bestler Dereler bölgesinde tespit edilen bir grup teröristin etkisiz hale getirilmesi için bu sabah operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölgeye helikopterle indirilen askerlerin teröristlerle ‘sıcak temas' sağladığı belirtildi.

Cudi Dağı'nda operasyonlar sürerken, Bestler Dereler Bölgesi'nde de bu sabah askeri hareketlilik oldu. Bir grup teröristin tespit edildiği bölgeye sabah erken saatlerinde Sikorsky helikopterleriyle Jandarma Özel Harekat timleri ve komandolar indirildi. Öğle saatlerinde derin vadilerin arasındaki mağaralarda gizlenen teröristlerin yeri belirlendi. Güvenlik güçleri, sayıları belirlenemeyen teröristlere ‘Teslim ol' çağrısı yaptı. Teröristlerin bu çağrıya ateşle karşılık vermesi üzerine önce Kobra tipi helikopterler mağaralara bomba yağdırdı. Ardından teröristlerle çatışma çıktı. Şiddetli çatışmaların halen devam ettiği bildirildi. Bu arada arazi yapısını iyi bilen gecici köy korucuları da bölgeye yönlendirildi.

Şırnak'tan bugün sınır bölgesine kapalı kasa askeri araçlarla mühimmat sevkıyatı yapıldı. Konvoya frekans karıştırıcı ‘Jammer’li araçlar da eşlik etti. Konvoyun Uludere ve Hakkari kesimindeki sınırda konuşlanan birliklere gittiği belirtildi.

Bu arada 7 Ekim 2007 tarihinde Küpeli Dağı’nda 13 askerin şehit edildiği saldırıyı planlayan, 4 Aralık 2007 tarihinde ise aynı bölgedeki çatışmadan yaralı kurtulan PKK'nın elabaşlarından Ramazan Aybi'nin gördüğü tedaviye rağmen ölmesi örgütte ‘şok' etkisi yarattı. Terör örgütünün Kuzey Irak'taki silahlı kanadı yöneticilerinden ve aynı zamanda Küpeli Dağı sorumlusu olan ‘Adil Biliki' kod adlı Ramazan Aybi’nin ölmesi üzerine örgüt tarafından güvenlik güçlerine yönelik ‘misilleme' eylem çağrısı yapıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious