Şırnak'ta linç girişiminin faturası ağır oldu!

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Şırnak'ta meydana gelen linç olayında yaralanan 1 kişi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti, 75 güvenlik görevlisi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şırnak'ta dün yaşanan tecavüz zanlısına yönelik linç girşimine ilişkin olarak Şırnak Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle: "Şırnak'ta tecavüz olaylarında şüpheli şahıs 04 Aralık 2006 günü saat 09.30 sıralarında aynı cezaevinde bulunan mahkûmlar tarafından darp edilerek yaralanması neticesinde devlet hastanesine kaldırılmıştır. Hastanede tedavi gördüğü sırada söz konusu şahsı tanıyan bazı vatandaşların diğerlerini aramasıyla hastane önünde büyük bir kalabalık oluşmuş ve şahsa karşı başlatılan bu olaylar terör örgütü yandaşlarınca suiistimal edilerek devlet otoritesini sarsmaya yönelik bir eyleme dönüşmüştür.

Olayların yatıştırılmasına yönelik ikna çalışmaları yapılmasına rağmen bir kısım provokatörler tarafından halk galeyana getirilerek sanığın kendilerine teslim edilmesine yönelik sloganlar atılmaya başlanmış ve teslim edilmeyeceğini anlayan topluluk taşlarla güvenlik kuvvetlerine ve hastane binasına sopa ve taşlarla saldırıda bulunmuştur.

Terör örgütü yandaşları, hastane önünde kalabalığın birikmesini sağlayarak eylemin devamını sağlamışlar ve çevreye zarar vermeyi artan bir şekilde sürdürmüşlerdir. Emniyet güçlerinin yetersiz kalması üzerine İl Jandarma Komutanlığı'ndan bölgeye birlik sevk edilmiş, bu birliklerin de yetersiz kalması üzerine valilikçe askeri kuvvet talebinde bulunulmuştur. Olayların gittikçe büyümesi üzerine bölgeye zırhlı araçlar ile askeri birlikler sevk edilmiştir.

Çevrede toplanan kalabalığın tepkisinin artması üzerine kalabalık içerisinden bazı kişilerce ateş açılmış, bunun üzerine güvenlik kuvvetlerince kalabalığa yönelik olarak önce biber gazı atılmış, müteakiben ihtar mahiyetinde zaman zaman havaya ateş açılmıştır. Kimin tarafından atıldığı belli olmayan ateşli silahla devlet hastanesinde görevli Hasan Söyler, yaralanmıştır. Yaralanan şahıs Tümen Asker Hastanesi'ne getirilerek ameliyat altına alınmış ancak kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Aynı olaylar esnasında Servet KARGIN (25) isimli vatandaş ayağından yaralanmış ve Cizre Devlet Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Ölen şahsın otopsisi devlet hastanesinin zarar görmesi nedeniyle 30 yataklı Tümen Seyyar Cerrahi Hastanesi'nde cumhuriyet savcısı nezaretinde yapılmıştır.

Gösteriler esnasında terör örgütü yandaşlarının kalabalığı kışkırtması sonucu atılan taş ve molotof kokteyller neticesinde 27'si emniyet görevlisi, 48'i askeri personel olmak üzere toplam 75 güvenlik görevlisi muhtelif yerlerinden yaralanmıştır. Olay esnasında 16 resmi araç hasar görmüştür. Olayla ilgili tahkikata devam edilmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious