Şırnak'ta PKK'lı teröristlerle sıcak temas sağlandı

Şırnak'ta PKK'lı teröristlerle sıcak temas sağlandı.30591
  • Giriş : 29.03.2008 / 14:41:00

Bestler Dereler bölgesinde dün akşam tespit edilen kalabalık bir terörist grubuyla çatışma çıktı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ŞIRNAK'ın Bestler Dereler Bölgesi’nde dün akşam saatlerinde tespit edilen kalabalık bir terörist grubuyla güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Bölgeye helikopterlerle sevk edilen ‘Meteler’ adıyla bilinen Jandarma Özel Harekat Timleri'nin sıcak temas sağladığı teröristlerin ağır kayıp verdikleri belirtildi.

Irak sınırında keşif uçuşu yapmayı sürdüren Heron (Kartal) adlı insansız hava aracı, dün saat 17.00’de, Şırnak’ın Bestler Dereler Bölgesi’nde kalabalık bir terörist grubu tespit etti. Irak’tan Türkiye’ye sızan sayıları 20’nin üzerinde olduğu belirtilen hareket halindeki teröristlerin görüntüleri önce yer istasyonuna, buradan da Genelkurmay Başkanlığı’nın Komuta Kontrol Merkezi’ne aktarıldı. Teröristlerin bulunduğu yerin koordinatlarının saptanmasından dakikalar sonra da operasyon başlatıldı.

Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda konuşlu ‘Meteler’ adlı Jandarma Özel Harekat Taburu’ndaki timleri taşıyan 4 Sikorsky helikopteri derhal bölgeye hareket etti. Hemen ardından 4 Kobra ve Süper Kobra helikepteri de havalandı. Bölgeye indirilen subay, astsubay ve uzman çavuş gibi rütbeli personelden oluşan timler, derin vadilerin arasındaki mağaralarda bulunan teröristlere ‘Teslim ol’ çağrısı yaptı. Ancak teröristler bu çağrıya ateş ederek karşılık verdi.

Bunun üzerine önce Kobra tipi helikopterler kalabalık terörist grubunun bulunduğu mağaralara ve çevresine bomba yağdırdı. Özel eğitimli timler de uzun namlulu tüfeklerle ve havan mermileriyle bölgeyi ateş altına aldı. Çatışmalar sürerken, bölgeye en yakın birliklerden çok sayıda komando ve korucular da sevkedildi.

Komandolar, teröristlerin kaçış noktalarını tutarken, sarp ve dik kayalıklı, derin vadilerin olduğu bölgenin çevresi de sarıldı. Çatışmalar devam ederken, sabahın ilk ışıklarından itibaren Sikorsky helikopterleriyle bölgeye takviye timler de gönderildi. Ayrıca ağır makineli tüfekli komandolar da Bestler Dereler bölgesinin önemli noktalarına kaydırıldı. Teröristlerin ağır kayıp verdikleri belirtilirken, ayrıntılı açıklama henüz yapılmadı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious