Şırnak'ta şehit olan Seyfi herkesten helallik istemiş

Şırnak'ta şehit olan Seyfi herkesten helallik istemiş.14149
  • Giriş : 08.10.2007 / 23:00:00

Çavuş Seyfi Altuntaş'ın, 2 gün önce ailesini arayarak helallik istediği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Küpeli Dağı bölgesinde operasyon icra eden güvenlik güçleri ile teröristler arasında dün çıkan çatışmada 1 astsubay ve 12 er şehit olmuştu. Şehitler için sabah saatlerinde Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Tören ardından şehitler memleketlerine uğurlandı. Askeri Uçakla Samsun Çarşamba Havalimanı'na getiren Şehit Seyfi Altuntaş'ın (23) Türk bayrağına sarılı naaşı, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Deniz Kıdemli Albay İlyas Koçak, Cumhuriyet Başsavıcısı Osman Öztürk, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İrfan Kaya, İl Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile şehidin yakınları tarafından karşılandı. Karşılama törenine şehidin babası Menteş Altuntaş, İstanbul'dan Samsun'a geldiği için törene yetişemedi. 6 yıl önce annesini kaybeden Seyfi Demirtaş'ı, diğer aile bireyleri gözyaşları içerisinde karşıladı. Ayakta durmakta zorlanan ve bir subayın desteğiyle yeğeninin naaşını karşılayan amca Bekir Altuntaş, gözyaşı dökerek teröre lanet yağdırdı. Askeri uçağın inmesiyle şehit naaşı, askerler tarafından omuzlara alınarak cenaze aracına kondu. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, aileye başsağlığı dilerek, şehitlik mertebesinin önemini ve gururunu vurguladı. Şehit yakınları ise Vali Güzeloğlu'na sarılarak ağladı. Şehit Altuntaş'ın amca çocukları da, uzun süre gözyaşı döktü. Askeri törenle karşılanan şehit cenazesi, Samsun Askeri Hastanesi morguna konvoy eşliğinde götürüldü.

Şehidin Ayvacık İlçesi Yunusemre Mahallesi'ndeki evine ise ateş düştü. Şehit evinde büyük bir sessizlik hakimken, şehit yakınlarının hiç biri üzüntülerinden konuşmak istemedi. 2 kardeş olan şehidin kız kardeşi Fadime Altuntaş, üzüntüsünden kendinden geçerken, köylüler ve yakınları tarafından teselli edildi. Askerliğinin bitmesine 5 ay kala şehit olan Seyfi Altuntaş'ın yakınları, teröre lanet yağdırdı. Şehidin amcası Bekir altuntaş, terörü kınayarak, büyük acı yaşadıklarını söyledi. Şehit çavuşun, 2 gün önce İstanbul'daki üvey annesini arayarak geri dönemeyebileceğini ilettiği ve helallik isteği öğrenildi. Şehidin helallik istemesi ise köy halkını ve yakınlarını daha da hüzne boğdu. Şehidin yakınları olayı doğrularken, köy sakinlerinden Recep Bulur, şehidin yakınlarını arayarak helallik isteğinin yakınları tarafından konuşulduğunu, köyün büyük bir yas tuttuğunu kaydetti. 6 yıl önce vefat eden Annesi Selime Aytuntaş'ın köy mezarlığında bulunan mezarının yanına yarın öğlen toprağa verilecek olan şehit Seyfi Altuntaş'ın İstanbul ve Samsun'da iki adreste ikamet etmesi nedeniyle yakınlarının ilçeye gelmesi bekleniyor.

Bu arada haberin duyulmasının ardından fenalaşan şehit yakınları, Ayvacık Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Garnizon Komutan Vekili Deniz Kurbay Albay İlyas Koçak ve Ayvacık Kaymakamı Metin Esen, şehit yakınlarının evlerini ziyaret ederek başsağlığı diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious