Şırnak'taki 13 askerin şehit olduğu saldırıya lanet yağdı

Şırnak'taki 13 askerin şehit olduğu saldırıya lanet yağdı.6020
  • Giriş : 08.10.2007 / 14:33:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:14:51

Şırnak’ta 13 askerin şehit edilmesiyle sonuçlanan terör saldırısına lanet yağdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kınama yayınlayan kuruluşlar ve mesajları şöyle:

TÜRK-İŞ

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, teröre karşı uluslar arası güçbirliğinin gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“Terörün ve terör örgütünün arkasındaki uluslar arası güçler artık bilinmez değildir. Teröre silah, mühimmat ve lojistik destek sağlayan sözde dost ve müttefik Batılı güçler artık bu vahşeti görmelidir. Türk ulusunun artık sabrı taşmaktadır. Terörizmle daha kararlı mücadele edilmelidir.ö

MÜSİAD

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, yaptığı yazılı açıklamada, Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu saldırıyı lanetleyerek, "Terör karşısında yapmamız gereken, siyaset, iş dünyası, sivil toplum ve medya olarak birlik, dayanışma içinde olmaktır. Teröre karşı tek millet-tek yürek olarak ortaya güçlü bir irade koymalıyız" dedi.

TÜRK DİŞ HEKİMLERİ BİRLİĞİ

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yapılan açıklamada da, terör saldırıları ile toplumda panik ve korku yaratılmaya çalışıldığı belirtilerek, “Bu ülkede onuru ile özgürce, barış içinde yaşamak isteyenler artık susmaktan vazgeçmeli. Bu kör şiddete tapanlara, şiddeti yaşamlarının, siyasi emellerinin amentüsü olarak görenlere karşı sesimizi yükseltmeliyiz" denildi.

İP GENEL BAŞKANI DOĞU PERİNÇEK

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a bir başsağlığı telgrafı göndererek, “Bölücü teröre karşı asker yeminine sadık bütün Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının üzüntülerini paylaşıyor ve başsağlığı dileğimizi iletiyorum" dedi.

SHP GENEL SEKRETERİ CİLASUN

SHP Genel Sekteri Uğur Cilasun, 13 askerin şehit olmasın ilişkin açıklamasında, "Şırnak'ta bir askeri timimizin pusuya düşürülerek 1 astsubay ve 12 askerimizin şehit edilmesi, partililerimizi derin üzüntüye boğmuştur" dedi.

Terörü önlemek için askeri kuvvetlerin arkasında siyasi bir karalılığın gerektiğini ve Erdoğan Hükümeti'nin bu konuda yoksun olduğunu savunan Cilasun, "SHP, Başbakan'ı, şehitlerin arkasından kuru başsağlığı mesajları yaınlamak yerine, ciddi bir devlete yaraşır önlemler almaya çağırıyor" dedi.

YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan mesajda, “Son günlerde belirgin bir artma eğilimi gösteren, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik bu saldırıları şiddet ve nefretle kınıyor, şehitlerimize Tanrıdan rahmet, ailelerine, Silahlı Kuvvetler mensuplarına ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyoruz" denildi.

EĞİTİM-İŞ

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, hükümeti terörü besleyenlere ve destekleyenlere karşı etkin ve kararlı bir tutum izlemeye davet ederek, “Şu iyi bilinmelidir ki, içerden ve dışardan teröre ve teröriste destek veren şer odaklarına karşı en güzel yanıtı ulusumuz, daima birlik ve bütünlük içinde olarak verecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısına yönelik saldırılar asla amacına ulaşmayacaktır" dedi.

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI

TİHV Genel Başkanı Yavuz Önen, "Son günlerde diye başlayan yazılar yazmaktan ve bu yazıların ilk cümlelerinin hep kana bulanan geçmişimizden söz etmesinden çektiğimiz acı artık dayanılmaz hale geldi. Artık şiddetin egemenliğine daha büyük bir kararlılıkla karşı çıkmak varoluşsal bir gerekliliktir." dedi.

TÜRKİYE KOOPERATİF VE TİCARET BÜRO İŞÇİLER SENDİKASI

KOOP-İŞ Sendikası Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Genel Başkan Eyüp Alemdar, "Üzüntü verci olan, emperyalizmin oyuncağı ırkçı, katil teröristlerin söyledikleri ideolojik yalanlara, yine ideolojik yalanlarla destek verenlerin bulunmasıdır. Ülkemizin her köşesinde yaşayan milletimiz bilmektedir ki, emperyalizmin maşası bu katiller, kendi insanlarını öldüren bir vahşetin tetikçileridirler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious