"Sırp ambargosuna hazırlıklıyız"

  • Giriş : 13.02.2008 / 16:33:00

Kosova yetkilileri, bağımsızlık ilanıyla birlikte Sırbistan'dan uygulanması olası ambargoya hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kosova Sanayi ve Maliye Bakanı Ahmet Şala, hükümetin ambargo sonucu ortaya çıkabilecek sıkıntıların ortadan kaldırılması için 50 milyon euroluk bir bütçe ayırdığını, bunun yetmemesi durumunda uluslararası kuruluşlardan destek göreceklerini söyledi.

Kosova'nın, Sırbistan'ın elektrik vermemesi halinde, gereksinimini Arnavutluk, Makedonya ve Karadağ'dan karşılayacağı bildirildi.

Sırbistan'ın uluslararası telefon kodunu (381) kullanan Kosova'da ambargo sonucu iç hatların kesilmesi durumunda, yaklaşık bir ay önce uluslararası telefon operatörleriyle imzalanan "interconection"anlaşmasının yürülüğe gireceği belirtildi.

Kosova Posta ve Telekomunikasyon Kurumu Sözcüsü Astrit Gaşi, Sırbistan'ın telefon hatlarını kesmekle üyesi olduğu Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin (ITU) kurallarını çiğnemiş olacağını savundu.

Bu arada Sırbistan'ın güneydoğusundaki Preşova Vadisi'nde yaşayan Arnavutlar ise Sırp güvenlik güçlerinde Kosova sınırına doğru hareketlenme gördüklerini savundu.

Kosova Meclis Başkanı Yakup Krasniçi, bağımsızlığın 17 Şubat 2008 Pazar günü veya 18 Şubat 2008 Pazartesi günü öğleden önce ilan edilebileceğini söyledi.

Sırbistan: "Askeri müdahale söz konusu değil"

Sırbistan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Zdravko Ponos, mevcut durumda güvenliğe yönelik askeri bir tehdit ve ordunun müdahalesini gerektiren bir gelişme bulunmadığını, siyasi olarak olumsuz gelişmeler ve Kosova'nın bağımsızlığı sorununun, askeri yollarla çözülecek sorunlar olmadığını kaydetti.

Genelkurmay Başkanı Ponos, olağanüstü hal ilan edilmesinin de sadece bir olasılık olduğunu ve olağanüstü halin de otomatik olarak ordunun harekete geçirilmesi anlamına gelmediğini belirtti.

Kosova'nın bağımsızlık ilan etmesi durumunda verecekleri tepkinin ne olacağı sorusu üzerine Ponos, Sırbistan'daki hiçbir ciddi politikacının, bu durumun askeri yollarla engellenebileceğine inandığını sanmadığını, bunun (Kosova'nın bağımsızlığının) silahlı bir saldırı değil, yasal bir ihlal olduğunu vurguladı.

Kosova'da hükümetin kutlama planı hazır

Dünyanın gözü, bağımsızlık ilanına hazırlanan Kosova'nın üzerinde. Priştine'den gelen haberlere göre, Kosova'da hükümet son hazırlıkları da tamamlamak üzere.

Hükümet, Kosova'nın bağımsızlığının, ne zaman ve nerede ilan edileceği, nasıl kutlanacağına dair "harekat planını" hazırladı.

Parlamento, yeni bayrağın şeklini tartışırken, Kosova dışında yaşayanlar kutlamalar için Kosova'ya döndü. 2 bin basın mensubu, bağımsızlık ilanını izlemek için Kosova'nın yolunu tuttu.

Bağımsızlığın 17 Şubat'ta ilan edilmesi bekleniyor. Hükümetin planına göre, 17 Şubat Pazar günü, sabah saatlerinde Kosova Meclisi'nde özel bir oturum düzenlenecek. Bağımsızlık deklarasyonu, Meclis Başkanı Yakup Krasniçi tarafından okunacak.

Tören sırasında sadece Kosova Başkanı Fatmir Seydiu, Başbakan Haşim Taçi, milletvekilleri ve kameralar salonda olacak.

Bağımsız Kosova'nın ilk başbakanı olması beklenen Haşim Taçi, basın mensuplarına Meclis'teki törenin ardından Priştine'deki Grand Otel'de seslenecek.

Daha sonra Priştine'deki 9 bin kişilik 1 Mayıs Spor Salonu'na geçilecek. Yabancı konuklar ve Kosova'daki diplomatlar burada ağırlanacak.

Kosova Başkanı, Başbakanı ve Meclis Başkanı'nın konuşmalarının ardından Kosova Filarmoni Orkestrası bir konser verecek.

Törenler bununla sınırlı kalmıyor. Bağımsızlık ilanının ardından, 100 bin kişinin Priştine'nin merkez meydanını doldurması bekleniyor. Hükümet de, 3 hafta sürmesi beklenen halka açık kutlamalar için 1 milyon euro bütçe ayırdı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious