Sırp kasabı Karadzic hakim karşısında

Sırp kasabı Karadzic hakim karşısında.28351
  • Giriş : 31.07.2008 / 17:23:00

Bosnalı Sırpların eski lideri Karadzic, Lahey'de hakim karşısında. Karadzic için şu anda iddia makamı konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bosnalı Sırpların eski lideri Karadzic, Lahey'de hakim karşısında. Karadzic için şu anda iddia makamı konuşuyor. Hakim, Karadzic'e neden avukat tutmadığını sordu.

Karadzic, mahkemene savunmasını kendi yapacağını bu nedenle avukat istemediğini söyledi.

Mahkeme başkanı iddianameyi okuyor;

Bireysel olarak Sırp yetkililerle birlikte infaz dahil olmak üzere terör kullanılarak Sırp olmayan unsunlara yönelik cinayetler işlediğiniz konusundu suçlanıyorsunuz.

Sırp olmayan unsurların çoğu da zor kullanılarak öldürülmüş yada sınır dışı edişmiştir.

Bu iddianamede bazı iddialar yer alıyor. Bazı sivillerin öldürüldüğü yönünde iddialar yer alıyor. Toplama kamplarına da değiniliyor. Bunlar da sıralanıyor. İddianamaye göre binlerce Sırp olmayan unsurlar zor kullanılarak sınır dışı edildi. Sırp olmayan unsurlarda dini kurumlarda dahil, bazı haklarından mahrum bırakıldıkları yer alıyor iddianamede.

Binlerce sivilin öldürülmesi, katledilmesi...1995 Temmuz'unda... Özellikle şuna değiniliyor, binlerce müslüman erekği gözaltına alındıktan sonra infaz edilmiştir.

Sayın Karadzic, siz soykırımla suçlanıyorsunuz bu uluslararası mahkemede. Bunlardan bir tanesi, suç ortaklığından, iştirakten suçlanıyorsunuz. Tabiki bunlar savaş suçları da dahil. Bu yapılan suçlamalar, bunlar insanlık suçları olarak değerlendiriliyor ve sistematik bir savaş. Bu da iddianamede soykırım olarak değerlendiriliyor. Sizin amacınız Bosnalı Müslümanları hedef almakla suçlanıyorsunuz. Mahkemenin kurallarına göre siz hem iştirak ettiniz, kışkırttınız ve himaye ettiniz. İddianame böyle diyor, siz bireysel olarak ve örgütlü olarak bunları yaptınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*