Sırp katiller cezalandırıldı

Sırp katiller cezalandırıldı.12528
  • Giriş : 12.06.2008 / 23:16:00

Sırbistan'da bir mahkeme, 1992 yılında Bosna'nın doğusunda Boşnak sivilleri öldürmekten, 3 eski Sırp milisi, 3 ile 15 yıl arasında hapis cezalarına çarptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Verilen hapis cezalarını çok hafif bulan Sırp savaş suçları savcısı Vladimir Vukçeviç, temyize başvuracaklarını söyledi.

Mahkeme, Bosna Savaşı (1992-1995) döneminde Sırp milis gücüne mensup 3 kişiyi, Zvornik bölgesinde en az 25 Boşnak sivil öldürmekten 3, 13 ve 15 yıl hapis cezalarına mahkum etti.

Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Hollanda'nın Lahey kentinde kurulan uluslararası savaş mahkemesi tarafından Sırbistan'a devredilen ve Sırp mahkemesinin Sırp savaş suçu zanlılarını adil olarak yargılayabileceğini kanıtlaması için bir fırsat olarak görülen ilk davada çıkan karar, savcının tepkine neden oldu.

Savcı Vukçeviç, gazetecilere yaptığı açıklamada, karardan memnun olmadığını, cezayı çok hafif bulduğunu ve temyize başvuracaklarını belirterek, hükümlülere 20 yıl hapis cezası verilmesini talep edeceğini söyledi.

Bosna savaşının başında Zvornik bölgesinde 900 Boşnak'ın öldürülmesiyle bağlantılı davalardan biri olan bu davada yargılanan 3 Sırp, kayıtlara göre Boşnak erkeklere haftalarca insanlık dışı işkenceler yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious