Sırp şirket: Irak'a gizlice silah satmadık

Sırp şirket: Irak'a gizlice silah satmadık.20916
  • Giriş : 14.04.2008 / 09:14:00

Sırbistan'ın en büyük silah şirketi Jugoimport-SDPR, Irak'la gizlice 833 milyon dolar tutarında bir anlaşma için pazarlık yaptığı haberini yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan New York Times gazetesinin iddialarına cevap veren şirketin yönetim kurulu başkanı Stevan Nikçeviç, gizli bir pazarlık yürütmediklerini, tüm Iraklı yetkililerin imzaladıkları anlaşmalarından haberdar olduklarını söyledi. Stevan Nikçeviç, henüz ihraç etmedikleri teçhizatın da kaliteli olduğunu kaydetti.

Haberi yayınlayan Amerikan New York Times gazetesi tarafların Eylül ayında Amerikalı komutanların ve üst düzey Iraklı liderlerin bilgisi olmaksızın anlaştığını öne sürmüştü. New York Times haberinde, Jugoimport-SDPR dışında bir şirketten teklif alınmadığını, yolsuzlukla mücadeleye yönelik önlemlerin de gözardı edildiğini iddia etmişti.

Yine gazeteye göre Amerikalı komutanlar da Irak'ın satın almasının gündemde olduğu askeri teçhizatın kalitesiz olduğunu söylemişlerdi. Söz konusu anlaşma Sırp şiketinin Irak'a helikopterler, uçaklar, zırhlı araçlar, ateşli slahlar ve başka bazı araç gereçler satmasını öngörüyor. New York Times anlaşmaya yönelik pazarlığın Irak Savunma ve Planlama bakanlarında yapıldığını açıklamıştı.

Gazete, tepki çekmesi üzerine Iraklı yetkililerin daha sonra anlaşmanın kapsamını ve Sırp şirketine ödenecek ücreti 236 milyon dolarla sınırladıklarını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious