Sırplar Kosova planını reddetti

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Birleşmiş Milletler'in Kosova planını reddettiklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tadiç, görüşmeden sonraki açıklamasında planın Kosova'nın bağımsızlığına kapı araladığını belirterek "Sayın Ahtisaari'ye Kosova'nın bağımsızlığını asla kabul etmeyeceğimizi söyledim" dedi.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Vojislav Kostuniça ise
planı Kosova'nın bağımsızlığının ilk adımı olarak niteledi ve Ahtisaari'yle görüşmeyi reddetti.

Ahtisaari, önerilerini geçen hafta Kosova'nın güvenliğini denetlemekten sorumlu altı üyeli Temas Grubu'nun Viyana toplantısında sunmuştu.

Ancak Kosova’nın nihai statüsüne ilişkin raporun içeriği açıklanmamıştı.

Kosova, 1999'da NATO'nun öncülüğündeki müdahaleden bu yana, BM denetiminde.

Taslak metni gören İngiliz yetkililer, Ahtisaari'nin, önerilerinin Arnavutları da Sırpları da, tam anlamıyla tatmin etmeyeceğinin farkında olduğunu söylüyorlar.


Sırplar rapora sert tepki gösterdi

Kosova için ne öneriliyor

BM Kosova özel temsilcisinin önerileri, Sırbistan'ın Kosova'yı sınırları dahilinde tutma hakkını reddederken, Arnavutlara da tam bağımsızlık vermiyor.

Önerilerde "bağımsızlık" sözüne yer verilmiyor; bunun yerine Kosova'ya "bir devletin sahip olduğu haklardan tanınması" gerektiği şeklinde bir ifade yer alıyor.

Ayrıca, Kosova'nın "artık Sırbistan'ın parçası olmadığı" ifadesi açıkça geçirilmiyor; Kosova'nın 'kendi hükümeti, orduya benzer bir güvenlik gücü ve uluslararası örgütlere katılım hakkının olmasından' söz ediliyor.

Bu üstü kapalı sözlerle, bir orta yol bulunması, hem Kosovalı Arnavutların kendi devletleri olduğunu hissetmeleri, hem de Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin kararı onaylaması gereken BM Güvenlik Konseyi'nde herhangi bir vetonun önlenmesi amaçlanıyor.

Rusya, Sırbistan'ın karşı çıktığı bir kararı kabul etmeyeceğini daha önce defalarca dile getirmişti.

Raporda bölgedeki uluslararası gücün varlığının devam ettirilmesi de öneriliyor.

BM Güvenlik Konseyi, önerilere destek verdiği takdirde, Kosova'nın, dört ay içinde kendi anayasasını yazması bekleniyor.

Bununla birlikte, bölgede AB güvenlik birimleri ile Nato gücünün varlığı devam edecek, ayrıca AB ve BM'nin atayacağı uluslararası bir üst temsilcinin herhangi bir anlaşmazlık durumunda, son sözü söyleme yetkisi olacak.

Ancak Rusya'nın muhalefetini sürdürmesi halinde BM'den onay çıkmayabilir.

Sırp ve Kosovalı Arnavutların, öneriler üzerinde görüşlerini ortaya koymak için, birkaç haftaları var.

Ancak BM Kosova özel temsilcisi Ahtisaari, ana konuları bir kez daha tartışmaya açarak, süreci, aylarca sürebilecek yeni müzakerelerle uzatmaktan yana değil.

Bunun yerine, raporunu büyük olasılıkla Mart ayında BM'ye taşıyacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious