Sırplar Kosova'da gelecek görmüyor

Sırplar Kosova'da gelecek görmüyor.24649
  • Giriş : 03.01.2009 / 23:15:00

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Kosova'nın bağımsız bir ülke olarak tek başına değil, ancak Sırbistan bölgesi olarak Avrupa Birliği'nde geleceğinin olabileceğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sırbistan'ın bağımsız FONET Haber Ajansı'na demecinde Tadiç, Kosova'daki son olayların, Arnavut olmayanların ve özellikle Sırpların insan haklarına saygı gösterilmediğini ortaya koyduğunu iddia etti ve "Arnavutların egemenliğinde, ulusal mensubiyetine bakılmaksızın insanların özgür yaşayabilecekleri saygın ve uygar bir yer olması hayali suya düştü" dedi.

Öte yandan Tadiç, Uluslararası Mahkeme'nin, Sırbistan'ın, Kosova'nın bağımsızlığının yasallığını görüşmesi konusundaki istemini önümüzdeki yıllarda görüşmesini ve Sırbistan'ın lehine karar getirmesini beklediklerini savundu.

Sırbistan'ın müzakere sürecinin yenilenmesiyle bölgede istikrarsızlık ve çatışma istemediğini belirten Tadiç, kalkınma, kalıcı çözüm ve toprak bütünlüğünü korumak istediğini söyledi. Tadiç, "Sırbistan böylelikle, Kosova'daki Arnavut ve Sırplar için de kalıcı çözüm istemektedir" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*