Sırt ağrısı birçok hastalığın belirtisi

Sırt ağrısı birçok hastalığın belirtisi .6214
  • Giriş : 06.08.2007 / 13:47:00

Dr. Gülçin Belene Taşlıyurt, akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıklarının sırt ağrısı yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sırt ağrılarının modern çağın en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri olduğunu kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gülçin Belene Taşlıyurt, masa başı çalışmaları, hareketsizlik ve stres sonucu sırt sorunlarının önemli bir probleme dönüştüğünü söyledi. Sırt ağrısının; yanlış oturma, duruş bozukluğu veya ağır kaldırma gibi mekanik faktörlerin yanı sıra stres gibi bazı sosyal etkenler de yol açtığına dikkat çeken Taşlıyurt, "Öncelikle ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı veya başka bir hastalığımız mı olduğu tespit
edilmelidir. Unutmayalım ki akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta Ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerinin dinlenmesi ile sonra da gerekli olgularda yapılan bazı incelemelerle konur" dedi.

Sırt ağrılarından korunmak için stresten uzak durmak gerektiğini belirten Taşlıyurt, "Sırt-bel egzersizleri, boyun egzersizleri ve omuz kaslarını kuvvetlendirici egzersizler en sık yapılan egzersizlerdir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırt üstü yüzmek çok iyi bir egzersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious