Sırt çantaları hafifleyecek

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni projesinne, ilköğretim okulu öğrencilerinin 'ağır' ders kitapları 4-6 parçalık fasiküllere bölünecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni eğitim-öğretim döneminde hayata geçirilmesi planlanan projeye göre, ders kitapları 4-6 parçalık fasiküllere bölünecek. Öğrenciler, gün içinde işlenecek derslere ait fasikülleri okullara götürecekler.

Bakanlık, öğrencilerin kitap yükünü ortalama yüzde 60-80 oranında azaltmayı hedefliyor. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca yürütülen projeyle, ağır ders kitapları sorununun çözüme kavuşturulması planlanıyor.

Projeye göre, öğrencilerin sırtını ağrıtan kitaplar fasiküllere ayrılacak. Böylece öğrenciler gün içinde, işlenen tüm derslere ait kitapları yanlarında taşımak zorunda kalmayacak. Öğrenci sadece, o günkü dersle ilgili olan fasikülleri okula götürecek. Bu sayede öğrencinin taşıyacağı ağırlık yüzde 60-80 oranında hafifleyecek.

Kitaplar, kalınlıklarına göre 4 ya da 6 parça olacak. Örneğin 2 kilogramlık bir ders kitabı 6 fasikülden oluşacak. Bir fasikül 400 gram olarak hazırlanacak. Proje, çalışmaların tamamlanmaması halinde önümüzdeki eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulacak.

MEB'in hazırlıklarını sürdürdüğü diğer bir çalışmaya göre, yıl içinde öğrencilerin okuduğu roman, hikâye gibi kitaplar, karnelerine yansıtılacak. Öğrencilerin okuduğu kitap oranına göre, karneyle birlikte sertifika verilecek. MEB, kendi grubuna göre en fazla kitap okuyan öğrencilerin ödüllendirilmesi için de bir genelge hazırlayacak.

İlköğretim öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada, öğrencilerin yüzde 60.3'ünün okul formalarının kullanım özelliklerinden, yüzde 41.7'sinin de renginden memnun olmadığı ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülçin Üstün ile Öğretim Görevlisi Neşe Y. Çeğindir'in Ankara'da 7-14 yaş arası ilköğretim öğrencileri ve anneleriyle yaptığı araştırmada şu ortaya çıktı:

Kız öğrenciler "eteklerinin pilili olmasının kendilerini şişman gösterdiğinden", erkek öğrenciler de "gömlek yerine tişört, pantolon yerine eşofman seçeneğinin olmamasından, kravat zorunluluğundan" şikâyetçi oldu.

Çocuklar ve annelerin çoğu, erkek ceketlerinde mendil cebinin tuttukları takımın logosu olmasını, formaların ütü istemeyen kumaştan yapılmasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious