'Şişko Nuri'nin zor günleri

'Şişko Nuri'nin zor günleri.8465
  • Giriş : 18.06.2009 / 20:42:00

Sanatçılar popüler dönemlerinde akan sudan kovalarını doldurmalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Pamuk Prenses ve 7 Cüceler” filminde bilgin rolünü oynadığını, Adile Naşit ve Münir Özkul ile birlikte yaklaşık 300 filmde rol aldığını, 40 yıl sinemaya emek verdiğini anlatan 60 yaşındaki Sıtkı Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şöhret olmuş bazı sanatçıların, yaşlılık dönemlerinde ekmeğe muhtaç hale gelmelerinin kendisini çok üzdüğünü ifade etti.

3 yıldan bu yana Kayseri'de bir düğün salonunda sunuculuk yaparak hayatını kazandığını, sinema ve ses sanatçılarının, para kazanıp popüler oldukları dönemde kazançlarını iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Sıtkı Sezgin, şunları söyledi:

“Sanatçılar popüler dönemlerinde akan sudan kovalarını doldurmalı. Gazetelerde, televizyonlarda sık sık haber yapılıyor. (Bir dönemin ünlü sinema sanatçısı parklarda dileniyor) diye. Veya (Ünlü ses sanatçısı parkta bankların üzerinde yatıyor) diye. Bu gibi haberler hepimizi üzüyor, ama ünlü sanatçıların bu olayda kendi hataları da var. Şan, şöhret döneminde kazandıklarının hepsini yiyorlar, kumarda, at yarışında büyük miktarlarda para harcıyorlar. Yaşlanıp para kazanamaz hale gelince de çevrelerinde kimse kalmıyor. Sonra pişmanlık duyuyorlar, ama iş işten geçmiş oluyor. Albümlerdeki fotoğraflar, arşivlerdeki gazete haberleri karın doyurmuyor.”

DEVLET HUZUREVİ KURSUN

Yaşlanınca muhtaç hale düşen sanatçıların bazılarına belediyelerin sahip çıktığını kaydeden Sıtkı Sezgin, “Ben kazandığım paranın bir bölümünü biriktirip, şimdi kimseye muhtaç olmadan yaşıyorum. Devlet yaşlanan sanatçıların kalabileceği bir huzur evi kurmalı. Burada yardıma muhtaç veya yaşlı sanatçılar birlikte kalabilmeli. Burada kalanlar emekli maaşlarını veya gayrımenkul gelirlerini buralara vermeli, çark dönmeli. Bu konuda bazı girişimler oldu, ama bugüne kadar sonuç alınamadı. Sanatçılara kapılarını açan yardım kuruluşlarına da müteşekkirim” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*