Şişli bombacısında sorulmayan soru

Şişli bombacısında sorulmayan soru.10746
  • Giriş : 13.10.2008 / 19:10:00
  • Güncelleme : 13.10.2008 / 18:59:15

“... Patlayıcıyı hazırlayarak canlı bombaya teslim eden kişiyse izini kaybettirdi.”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nedendir bilmem, belki de tamamen “subjektif” bir değerlendirmedir bu. Ama her ne ise de, İstanbul Valisi'ni ne zaman önemli bir olay sonrasında açıklama yaparken dinlesem, ekranın önünden “tatminsiz” bir ruh haliyle kalkıyorum...

Vali Bey'in önceki gün “Şişli bombacısı bayan” hakkında yaptığı açıklamada da durum farklı değildi.

Geçen yıl bizi bayağı meşgul eden “Mecidiyeköy bombacısı”ndan sonra şimdi de “Şişli bombacısı”... Anlaşılan o ki, Şişli-Mecidiyeköy hattı şehrin güvenlik açısından en kritik bölgesi haline gelmiş.

“Şişli bombacısı”ndan “bayan” diyerek söz etmek benim icadım değil. Vali Bey böyle dedi.

Bu “bayan” hakkında en dokunaklı manşet ise -dünkü gazeteler içinde- büyük farkla Hürriyet tarafından kullanıldı. Gazete “Vampirella yakalandı” manşeti ile yetinmeyerek bombacıyı “kan emici PKK üyesi” olarak takdim ediyordu.

Ne kadar yanlış... Bir sırt çantasını ağzına kadar dolduran patlayıcıların yol açacağı bir felaketin “kan içici vampirella”larla -uzaktan yakından- ne ilgisi olabilir?

İşte böyle; bir ülkede -her şey gibi - terörist eylemler de magazinleştirilmesin bir kere, olacağı budur..

Geçen yılın “Mecidiyeköy bombacısı”na ilişkin yönelttiğim soruların bir bölümünü “Şişli bombacısı” hakkında yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde de dile getirebilirim.

“Mecidiyeköy bombacısı”nın yakalanış hikayesi -kimse üzerine alınmamış ve unutulmuş olsa da- (benim açımdan) mutlaka cevaplanması gereken sorular barındırıyordu. Hatırlayın:

Sırtında patlayıcılar taşıyan “bombacı” İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna (Mecidiyeköy'e yani) polis takibinde ulaşmış, ama nedense metro bileti alırken yakalanmasına karar verilmişti. Söylendiğine göre, “bombacı”yı çatılardan gözleyen “keskin nişancılar” da işin içindeydi. Dolayısıyla öyle bir hikaye ki, adam sırtında patlamaya hazır patlayıcılarla şehirde tur atmakta, ama polis ne hikmet ise onu illâki metro girişinde yakalamak peşinde... Peki ya bu “bombacı” elindeki “buton”a metro yolcularından çok daha fazla insanın bir araya geldiği Mecidiyeköy Meydanı'nda basmaya karar verseydi neler olacak ve bunun hesabını kimler verecekti? Bana göre, hâlâ cevaplanmamış sorulardır bunlar.

“Şişli bombacısı”na ilişkin açıklamalar da benzer boşluklar taşıyor.

Vali Bey'in açıklamalarından anlıyoruz ki, “bombacı bayan” da öncekiler gibi polis takibindeymiş. “Bombacı bayan”ın Kandil'de bomba eğitimi aldığı, 10 gün önce İstanbul'a geldiği, Gaziosmanpaşa'da bir evde saklandığı, olay günü saat 11.30'da kendisine hamile görüntüsü veren bir kıyafetle evden çıktığı, otobüse binip Şişli'ye gittiği, bir kafeteryada birisi ile buluşup patlayıcıları aldığı polis tarafından bilindiğine göre polis harekete geçmek için neyi bekliyor? Ne biliyoruz, “bombacı bayan” belki de evden “hamile” görüntüsüyle çıktığında üzerinde canının istediği her yerde patlatabileceği patlayıcılar taşıyordu. “Bombacı”nın “Şişli'deki bir alışveriş merkezi dışında asla..” diye senet imzaladığına dair bir bilgi mi var elimizde? Bu çerçevede unutmayalım ki, gün içinde İstanbul şehrinin herhangi bir noktasındaki nüfus yoğunluğu en kalabalık alışveriş merkezindeki yoğunluktan düşük değildir.

Madem işi yine “dedektifliğe” vurduk, olaya ilişkin Radikal gazetesinde yer alan şu dikkat çekici bilgiyi de aktaralım:

“... Patlayıcıyı hazırlayarak canlı bombaya teslim eden kişiyse izini kaybettirdi.”

Gerçekten dikkat çekici bir “ayrıntı” değil mi?

Anlamadığım konularda iddialı konuşmak istemediğim için konuyu uzatmak istemiyorum. Ama güvenlik söz konusu olduğu için hiç değilse İstanbul'da yaşayan birisi olarak şunu talep edebilirim herhalde: Polisin şehir halkının güvenliği sağlamak yolunda gösterdiği çabalar tabii ki takdire değer. Ancak olup bitenler hakkında yapılan açıklamaların da zihinlerde soru işaretlerine yol açmayacak bir tutarlılığa sahip olmasını beklemek de hakkımız değil mi?

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*