Şişmansınız yandınız!

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Fazla kilo ve şişmanlık, ekleme binen yükü artırarak özellikle dizde kireçlenme gelişme olasılığını yükseltiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ayrıca, kıkırdağının altındaki kemik dokusunda meydana gelen değişiklikler sonucu kemikte büyümeler ve eklem kenarında çıkıntılar gelişebiliyor. Bu da eklemlerin normal yapısını bozarak, hareketlerde kısıtlanmaya ve ağrıya neden oluyor. Alman Hastanesi Romatizma ve Osteoporoz Merkezi Direktörü Prof.Dr. Fikret Tüzün, kireçlenmenin bir ileri yaş hastalığı olduğunu belirterek, 60 yaş civarındaki insanların yaklaşık yarısında kireçlenme bulguları olduğunu söyledi.

KADINLAR RİSK ALTINDA
Hastalığın kadınlarda yaklaşık 3 kat daha sık görüldüğünü belirten Prof.Dr. Tüzün ''Fazla kilo ve şişmanlık, ekleme binen yükü artırarak özellikle dizde kireçlenme gelişme olasılığını yükseltir. Mesleki nedenlerle (tarım işçileri, inşaat işçileri, tekstil işçileri, gemi çalışanları gibi) veya yaşam tarzına bağlı olarak, belirli eklemlerin aşırı kullanılması hastalık riskini artırır.''

HANGİ EKLEMLERDE GÖRÜLÜR?
Eklem kireçlenmesi daha çok diz, kalça, el parmak eklemleri, ayak başparmağı ve omurgada görülüyor. El parmaklarında, görülen kireçlenme, kemik çıkıntılara bağlı olarak eklem şişliklerine neden olabiliyor. İlk ortaya çıktıklarında ağrı, kızarık ve şişlik görülebilir. Ayak başparmağında görülen kireçlenme, başparmağın dışarı doğru eğrilmesine ve hareket kaybına neden olur. Kireçlenme ayrıca, boyun ve belde de görülebilir. Kemik çıkıntıların sinir kanallarını ya da omurilik boşluğunu daraltmasına bağlı olarak şikayetlere neden olabilir.

DÜZENLİ KOŞUN
Haftada iki kez koşmak kireçlenme riskini 12 yıla kadar geciktiriyor. Vücut ağırlığının ideale inmesi, düzenli egzersizlerle ekleme binen yükün azaltılması oldukça yararlıdır Günlük işlerin, egzersizlerin gün içerisine dengeli bir şekilde dağıtılması önemlidir.
Kireçlenme belirtileri
* Eklemlerde ağrı, hareketlerde kısıtlanma
* Ağrıların hareket sırasında hissedilmesi
* Zamanla dinlenme sırasında da Ağrı olması, rahatsız edici boyutlara varması
* Hareket, yürüyüş sırasında eklemde çıtırtı ve ses duyulması
* Zaman zaman hareketlerde kısa süren bir tutukluk
* Kireçlenme olan ekleme komşu kaslarda zayıflama ve güçsüzlük
* Eklemlede şişlik ve deforme olma durumu belirtiler arasındadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious