Sistem değişiyor! SBS'de yeni arayışlar

Sistem değişiyor! SBS'de yeni arayışlar.13314
  • Giriş : 00.00.0000 / 00:00:00
  • Güncelleme : 27.06.2009 / 14:36:17

Öğrenciyi 5. sınıftan itibaren dershaneye bağımlı hale getirdiği yolundaki iddialar üzerine yeni arayışlar başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) yerine 6,7 ve 8'nci sınıflarda yapılacak Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre liselere geçişin, öğrencileri ilköğretim 5'nci sınıftan itibaren dershanelere bağladığı gerekçesiyle yeni bir düzenleme yapılması gündeme geldi. Bakan Nimet Çubukçu, bu konuda karar vermeden önce konunun uzmanları, okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşünü alacak.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun bazı yetkilileri, daha önce 7 ve 8'nci sınıfta öğrenci dershaneye giderken, yeni uygulama ile bunun 5'nci sınıfa kadar indiğini belirttiler, "Dershane, sistemin bir parçası haline geldi. Veli, yıllarca dershaneye ücret ödemek zorunda bırakıldı. Böyle bir sistem olmaz" dediler.

Bakan Nimet Çubukçu'nun, SBS ile ilgili şikayet ve önerileri değerlendirdiğini, bu konuda gerekirse mini bir "eğitim şura"sı toplamayı da planladığını belirten yetkililer, sistem değişikliğinin dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın çabalarıyla gerçekleştirildiğini öne sürdüler.

"Bu sınavlar devam etmeli"

SBS'nin mimarlarından eski Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, "SBS'nin kaldırılacağı yolunda benim de duyumlar var. Bu sınavlarla Ortaöğretime geçiş olmayabilir. Ama, bu sınavlar eğitimin nabzının tutulması için gerekli" dedi. Sınavların Türkiye'nin eğitim profilini ortaya koyduğunu kaydeden Erdoğan şunları söyledi:

"SBS, eğitim sistemimize ayna tuttu. Aynada görülenler açıklanmıyor. İl il, ilçe ilçe, okul okul her şey ortaya çıktı. Bu durum bazı okul yöneticilerini, öğretmenlerini de rahatsız etti. 6 ve 7'nci sınıf öğrencilerinin sınav sonuçları son derece düşündürücü. Buna göre önlem alınmak zorunda. Ortaya çıkan durumla okullar panikledi. Şimdi, uygulamanın kaldırılması isteniyor. Kaldırılırsa yazık olur. Bu sınavlar, öğrencinin ortaöğretime geçişinde kullanılmayabilir. Ama okullara ayna tutulması bakımından mutlaka devam ettirilmeli."

SBS sonuçlarına göre ilk kez bu yıl Anadolu Liselerine yerleştirme yapılacağını hatırlatan yetkililer, bu yerleştirme sonuçlarının da ortaöğretime geçişte bir değişiklikte etkili olacağını, bakanlığa bu konuda değişik öneriler gelmeye başladığını bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*