'Sistem kepaze durumuna düşüyor

'Sistem kepaze durumuna düşüyor.10698
  • Giriş : 30.10.2008 / 19:53:00

İnternete sansür 'Nasrettin Hoca’nın mezarı gibi etrafı açık olan bir şey’in kapısına kilit vurmak gibi bir şeydir’ diyen Genç Sivilller'den sansüre sert tepki.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emrah İriç'in hazırlayıp sunduğu İncir Çekirdeği programının konuğu Genç Siviller Sözcüsü Turgay Oğur oldu. İnternet sitelerine Türk Mahkemeleri tarafından uygulanan sansür konusunun işlendiği programda Oğur, sistemi eleştirdi.

Oğur, uygulanmaya çalışılan bu garip sansür için 'Türk hukuk sistemi kepaze durumuna düşüyor. Nasrettin Hoca'nın mezarı gibi etrafı açık olan bir şey'in kapısına kilit vurmak gibi bir şeydir' dedi.

Turgay Oğur, başlattıkları Genç Siviller hareketi için “Biz demokrasi savunuculuğu yapıyoruz” tanımlaması yaparken Türkiye, mahkemelerce uygulanmaya çalışılan internete sansür içinse “Biliyorsunuz ki çağlar boyunca kitaplar dergiler toplatılmış, gazeteler yasaklanmıştır. Bu internetin ruhuna aykırı bir şeydir bu cahilce bir şeydir. Nasrettin Hoca'nın mezarı gibi etrafı açık olan bir şey'in kapısına kilit vurmak gibi bir şeydir” dedi.

Oğur şunları söyledi:

Türk hukuk sistemi kepaze durumuna düşüyor bunu yaparak İnternet kullanıcıları ciddi bir tepki göstermemelerinin sebebi istedikleri yerlere ne kadar yasak olursa olsun rahatça blok sitelerine girebildiklerindendir.

Türkiye de insanlarımız, toplum çok çabuk değişiyor ama Türkiye de bürokratik elit değişmiyor zaten ciddi sorunlarımızda buradan kaynaklanıyor.

İnternet yasağının hayırlı olduğunu düşünüyorum. Yasakla karşılaşma iyi bir yüzleşme.

Aslında bir internet sitesinin kapatılması bir partiyle ya da bir derneğin kapatılması aynı şey ya da bir kadını ağzının kapatılması aynı şey.

O nedenle biz internette bir çalışma başlattık. Susma sustukça sıra Facebook'a gelecek diye… Ve oraya bakınca aslında hiç attan düşmemiş, sistemle dost bir sürü insanın gruba katıldığını gördük. Keşke yasaklar olmadan da bunları konuşabilsek…

Bizim gibi ülkelerde sistem tüm köşe başlarını tutmuştur. Fakat internetin önünde durmak çok zor. Sistemin tutamayacağı tek köşe başı…

İnternet sınırları kaldırılmış bir dünya kurdu. Aslında bu sınırları olmayan bir dünyanın provası…

Emrah İriç'in hazırlayıp sunduğu İncir Çekirdeği programı her Pazartesi saat 20'de Moral FM' de.

MORALHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*