Sistemlerin kesildiği her gün eczacılar zarar ediyor

  • Giriş : 28.10.2007 / 15:31:00

Sistemlerin kesildiği her gün eczacıların yaklaşık 200 bin YTL zarar ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sistemlerin kesildiği her gün eczacıların yaklaşık 200 bin YTL zarar ettiğini belirten Batman Eczacılar Odası, ilaç satışı yapılmadığı için hastaların da mağdur olduğunu ileri sürdü.

Sistemlerin kesilmesi nedeniyle sadece eczacıların değil tüm Batman halkının zarar gördüğünü belirten 44. Bölge Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Boztepe, Telekom'un neden olduğu zarardan dolayı salı günü adli mercilere suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Sık sık yaşanan kesintilerle vatandaşın ilaç alma hakkının engellendiği ayrıca, eczanelerin maddi yönden sıkıntı yaşadığını ileri süren Boztepe, mağduriyete mağduriyetle çözüm aranamayacağını savundu. Telekom'un hakkını aramasına karşı olmadıklarını belirten Boztepe, "Her gelen hasta, bilgisayara kaydedilip öyle ilaçları veriliyor. Yeşil kartların birçoğu kontrol edilip pasif duruma getirildi. Bunları sistemden görmeyinceye kadar ilaçlarını veremiyoruz. Versek dahi kendi cebimizden ödemiş oluyoruz. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi karnelerde uyuşmazlık çıktığı gibi, bitmeyen ilaçları görmemiz de sistem ile mümkün oluyor. Dolayısıyla biz bitmeyen ilaçları verdiğimizde kendi cebimizden vermiş oluyoruz." dedi.

Sistem olmadığından dolayı günde yüzlerce hastayı geri çevirdiklerini dile getiren Boztepe, kalp, tansiyon, kanser, şeker hastaları, damar hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, çocuk ishalleri ve bazı psikiyatrik sorunları olan risk altındaki hastalara bile ilaç verilemediğini söyledi.

Öte yandan, sistemlerin kesilmesi nedeniyle, bankalarda da sıkıntı yaşandığını belirten vatandaşlar ise, üniversitede okuyan çocuklarına da para gönderemediklerini ileri sürdü. Vatandaşlar, "Çocuğumuz üniversitede okuyor. Cebinde beş kuruş parası yok. Banka veya internet aracılığıyla onlara para göndermek istiyoruz. Maalesef hem bizi, hem de çocuğumuzu mağdur ettiler. Çok yazık" diye konuştular.

İMKB'de bulunan hisse senetlerine karşılık, aldıkları lotların değer kaybettiğini ama sistem olmadığı için elden çıkaramadıklarını belirten vatandaşlar, "İnternetten takip ettiğimiz hisse senetlerimiz değer kaybına uğradı. Bizler zamanında kâğıtlarımızı satamadık. Bu mağduriyetimizi kim ödeyecek?" şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Sıkıntıların giderilmesi konusunda büyük çaba sarf ettiklerini belirten Telekom İl Müdürü Nasrettin Demir, "Diyarbakır bölgesindeki bir arızadan dolayı yaşanan kesintiden sadece internet değil, GSM çıkışlarında da sorun yaşandı. Çalışmalar neticesinde bir kısmı giderildi. Vatandaşın mağdur olmaması için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz. Kentin yüzde 80'lik bir bölümünde sıkıntı giderildi. Kalan arazında giderilmesi için çalışmalar sürüyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious