Sit alanının altında arkeoloji tespiti!

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Müze Müdürlüğü ortak bir çalışma yürüterek SİT alanlarının altında arkeolojik eserleri arayacak. Bilimsel yöntemlerle yapılacak çalışmanın ilki SEKA ve Üçtepeler'de başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışmalar sonunda alanların net durumu ortaya çıkartılacak. Bu çalışmayı yapan ekipler ilk incelemeyi yaptı. SEKA ve Üçtepeler bölgelerinde ön inceleme gezisi gerçekleştiren ekip üyeleri, kısa süre içinde çalışmaya başlayacak. Çalışmanın teknik boyutunu KOÜ Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi gerçekleştirecek.

KOÜ grubu, deprem ölçümlerinde kullanılan sismik, manyetik, jeoradar, elektrik öz direnç ve benzeri jeofizik aletlerle tarihi eserlerin yerini tam olarak tespit edecek. Bu iki ölçüm çalışmasından elde edilecek sonuçların ardından, Kocaeli geneli için yapılacak geniş araştırmanın yol haritası netleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi Zemin deprem Etüt Şube Müdürlüğü'nün destek vereceği örnek çalışma, zamanla diğer SİT alanlarında da gerçekleştirilecek. Çalışma, SİT alanı olarak ilan edilen bölgelerin sınırlarının net bir şekilde çizilmesi ve eserlerin zarar görmeden gün yüzüne çıkarılabilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Öte yandan SEKA ve Üçtepeler'e yapılan inceleme gezisine, KOÜ Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mithat Fırat Özer, Büyükşehir Belediyesi Zemin deprem Etüt Şube Müdürü Mustafa Cevher, Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Salih Palaz ile Müze Müdürlüğü temsilcileri katıldı. Her iki araziyi gezen proje ortakları en kısa sürede örnek çalışmayı başlatacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious