Sıtma hastaları azalıyor

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Bakan Akdağ, bulaşıcı hastalıklara karşı yapılan aşılamalarla başta sıtma ve kızamık hastalığının kökünü kazımak üzere olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burada Vali Cahit Kıraç tarafından ilin sağlık hizmetleri ve sorunları hakkında bilgi alan Bakan Akdağ, başta Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Batman, Şırnak, Diyarbakır ve Adana gibi illerde yaygın olan sıtma hastalığının yok denecek kadar gerilediğini kaydetti.

Koruyucu sağlık hizmetlerinde yapılan etkili aşılama ile 2002'de 11 bin olan kızamık vakasının 2006'ının ilk 6 ayı itibarıyla 12'ye 10 bin olan sıtma hastasının da 70'e gerilediğini anlatan Akdağ, "Aynı durum şark çıbanı için de geçerli. Bu tür bulaşıcı hastalıkların kökünü kazıyacağız. Bunu aşılama ile başaracağız. Adana'da kızamık aşısında aşılama oranı yüzde 75'den yüzde 95'e yükseldi." dedi.

Sağlık ocaklarında ve kamu hastanelerinde yapılan planlama ile mevcut doktor ve binalarda verilen hizmet sayısını 4 yılda iki katına çıkardıklarını dile getiren Akdağ, "Buna en iyi Adana örnek. Sağlık ocaklarında 135 odada yapılan muayene hizmetleri 333 odada verilir hale geldi. Hastanelerde de 99 odada verilen hizmet sayısı 253 odaya yükseltildi. Bu şu demek; bir sağlık ocağında günlük bir doktor muayene yapıyor, diğer doktorlar da muayene gününü bekliyordu, artık bütün doktorlar aynı anda hizmet vermeye başladı. Adana'da 12 acil yardım ambulansı varken şimdi bu sayı 33'e yükseldi. 3 yıl önce böyle değildi, üç yıl sonra da böyle olmayacak. Sağlıkta yapılacak daha çok iş var." diye konuştu.

AK Parti İl Binasını da ziyaret eden Akdağ, burada il yöneticileri ile bir süre görüş alışverişinde bulundu. Akdağ, daha sonra sırasıyla Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Devlet Hastanesi, Numune Hastanesi, Çukurova Devlet Hastanesi ve Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları hastanelerini ziyarete başladı.

Akdağ, daha sonra tüm ilçe kaymakamlarının ve bakanlık bürokratlarının katılacağı değerlendirme toplantısına katılacak.

Bakan Akdağ, 40 ilde gerçekleştirecekleri sağlıkta dönüşüm politikalarını değerlendirme toplantısında, uygulamalarda görülün aksaklıklar, hizmette yaşanan eksiklikler ve çözüm önerilerinin ele alınacağını kaydetti. Hastanelerin fiziki durumlarını iyileştirilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Akdağ, hükümetin adaletten sağlığa ve sosyal güvenlikten eğitime kadar birçok alanda hükümetin önemli değişimler yaptığını yaz tatili boyunca bu değişimlerin yerinde takip edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious