Sıtmaya direnç gösteren sivrisinek

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

ABD'li araştırmacılar, laboratuvar ortamında, farelerde sıtmaya neden olan parazite direnç gösteren sivrisinekler yaratmayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

John Hopkins Üniversitesi'nden araştırmacılar, sıtmaya neden olan parazitin bulaşmasını engellemeyi sağlayan bir genle bazı sivrisineklerin genetik yapısını değiştirdi.

Aynı sayıdaki genetik yapısı değiştirilen sivrisinekler ve genetik yapısı değiştirilmeyen normal sivrisinekler, sıtma bulaşmış farelerin kanıyla beslendi.

Dokuzuncu kuşakta genleriyle oynanan sivrisineklerin oranının yüzde 70 olduğu, bu türün daha uzun süre yaşadığı ve daha fazla yumurtladığı görüldü.

Sıtmanın bulaşmadığı farelerin kanıyla beslenen genetik yapısı değiştirilmiş sivrisineklerle normal sivrisinekler arasındaysa fark oluşmadı.

Genetik yapısı değiştirilen sivrisineklerin üredikçe koruyucu genlerini diğer nesillere aktararak sıtmanın bir gün kontrol altına alınmasına yarayabileceklerini belirten araştırmacılar, ancak doğaya bu sivrisinek türünün salınmasından önce daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Araştırmacıların deneylerinde insanda sıtmaya neden olan 'lasmodium falciparum bakterisi'değil fareleri etkileyen 'lasmodium berghei' bakterisini kullandıkları belirtildi.

Araştırma, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin dergisinde yer alıyor.

ABD'li araştırmacılar, 2006 sonunda sıtmanın en ciddi haline yol açan paraziti etkisiz hale getiren bir aşı geliştirdiklerini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sıtma her yıl 350-500 milyon kişiye bulaşıyor ve 700 bin -2.7 milyon kişinin ölümüne neden oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious